Paczki z żywnością, odwiedziny u chorych i samotnych, ciepłe posiłki i maseczki - w ten sposób Kraków włączył się w obchody Światowego Dnia Ubogich.
W tym roku, z powodu pandemii, na Małym Rynku w Krakowie nie stanął Namiot Spotkania, gdzie w poprzednich latach ubodzy mogli ogrzać się, posilić, porozmawiać z innymi i skorzystać z porad ekspertów.
Potrzebujący nie zostali jednak sami. Przy Furcie bł. Gwidona siostry duchaczki rozdały ok. 400 paczek z żywnością, kubkami termicznymi i maseczkami z napisem "Błogosławieni miłosierni". Ich fundatorem było Arcybractwo Miłosierdzia. Siostry albertynki wydawały ciepłe buty na zimę i posiłki. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, przy wsparciu Arcybractwa Miłosierdzia, zaoferowało ponad 200 ciepłych posiłków i rozdawało ubogim herbatę. Wolontariusze odwiedzali starszych i samotnych, którzy pozostają w domach.
W punktach pomocy wspierających biednych i bezdomnych rozdawane były kubki termiczne oraz maseczki. Organizatorzy obchodów Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji krakowskiej przygotowali 2 tys. kubków i 5 tys. maseczek.
Kulminacją obchodów była Msza św. w bazylice Mariackiej, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski mówił w homilii, że żyjemy zanurzeni w czasie, który jest dla nas istotnym punktem odniesienia, ale "pojawiają się ideologie, które chciałyby nas sprowadzić do poziomu istot żyjących czysto biologicznymi instynktami. A czas i jego przemijanie byłoby dla nas jednym wielkim przekleństwem".
- Jeśli spojrzymy na nasze życie i na dany nam czas w świetle Boga, odkrywamy swoją wielkość i godność" - podkreślał. Dodał, że życie jest darem od Boga, a skoro jest darem, wiąże się z nim odpowiedzialność za to, co z nim zrobimy i powinniśmy do tego daru wnieść miłość. - I to nie miłość, która często jest dzisiaj przedstawiana w kluczu narcystycznym, zakochania się w sobie, samorealizacji, życia monady obojętnej na to, co dzieje się wokół niej - stwierdził.
- Będziemy sądzeni z miłości, będziemy sądzeni z wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka - mówił metropolita krakowski.
Światowy Dzień Ubogich przypada na niedzielę przed uroczystością Chrystusa Króla i obchodzony jest po raz czwarty. W tym roku przebiega pod hasłem "Wyciągnij rękę do ubogiego".