Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nowe kierownictwo SKOZK

Architekt Borysław Czarakcziew został nowym przewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zastąpił zmarłego w lipcu 2020 r. prof. Franciszka Ziejkę, który kierował tą organizacją przez ostatnie 15 lat.

Nominację wręczył mu 20 listopada w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, powołując jednocześnie na stanowiska wiceprzewodniczących, historyków sztuki i muzealników: prof. Andrzeja Betleja, dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu i prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

SKOZK działa od 1978 r. Dysponuje wielomilionowymi sumami z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa przekazywanych tam z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP, na wniosek urzędującego prezydenta. Dzięki pieniądzom rozdysponowanym przez SKOZK wyremontowano i zakonserwowano wiele zabytków sakralnych m.in. w katedrze na Wawelu, kościele Bożego Ciała i opactwie benedyktynów w Tyńcu.

Nowy przewodniczący jest doświadczonym architektem i urbanistą. Jest autorem ponad 200 rozmaitych projektów architektonicznych. Brał m.in. udział w pracach nad projektem Systemu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju oraz projektem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa. W swojej praktyce zawodowej miał do czynienia z zabytkami m.in. przy remoncie Szarej Kamienicy u zbiegu Rynku Głównego i ul. Siennej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama