Nowy numer 11/2024 Archiwum

"Polska Jerozolima". Taki tytuł nosi film dokumentalny o Kalwarii Zebrzydowskiej

Projekt był realizowany od 2019 r. z inicjatywy Fundacji "Wiara i Prawda" oraz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Od samego początku prace (które zakończyły się w listopadzie 2020 r.) nad opowieścią o tym niezwykłym miejscu i ludziach z nim związanych finansowo i merytorycznie wspierała gmina Kalwaria Zebrzydowska. Projekt został też dofinansowany z budżetu województwa małopolskiego, a z początkiem 2020 r., ze względu na znaczenie przedsięwzięcia dla historii i kultury polskiej oraz europejskiej, włączyło się w nie również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (poprzez bezpośredni nadzór i wsparcie Narodowego Centrum Kultury).

Powstanie filmu wsparło także wiele instytucji, m.in. gmina Lanckorona, Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach, Stowarzyszenie Dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego, Arcybractwo Miłosierdzia z Krakowa czy Polska Izba Przemysłu Skórzanego.

- Narracja filmu "Polska Jerozolima" to pasjonująca podróż przez XVII-wieczną historię Polski aż po współczesne obrazy i losy pielgrzymów oraz kontynuatorów dzieł fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej - Mikołaja Zebrzydowskiego - mówi reżyser Mirosław Krzyszkowski i dodaje, że wielkim kalwaryjskim pielgrzymem był też św. Jana Paweł II, który w 2020 r. został patronem tego miasta.

Co ważne, realizatorom udało się pokazać - dzięki współczesnym zdjęciom z Jerozolimy, archiwaliom oraz korespondującymi z nimi malarskimi kadrami z Polskiej Jerozolimy - jak wiele łączy te miejsca, zarówno w przestrzeni historycznej, jak i w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa.

Twórcy sięgnęli też po ciekawy zabieg artystyczny, łącząc w animacyjnej narracji dzieła sztuki, karty starych ksiąg i elementów architektury z obrazami filmowymi, przez co w oryginalny sposób połączyły się ze sobą dwie rzeczywistości. Starali się oni również towarzyszyć najważniejszym wydarzeniom w Kalwarii (m.in. misterium Wielkiego Tygodnia), które gromadzą setki tysięcy pielgrzymów, choć w tym roku, ze względu na pandemię, miały one nieco inny wymiar.

"Film, który trwa 53 minuty, powstał na podstawie scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając. Niezwykłym walorem projektu jest oryginalna muzyka Krzysztofa Odrobiny, m.in. napisana na potrzeby filmu piosenka »Pielgrzym«. Prowadzenia widza przez tajemnice Polskiej Jerozolimy podjął się publicysta i dziennikarz Marek Zając, a z offu towarzyszy mu głos aktora Waldemara Barwińskiego" - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

Warto dodać, że "Polska Jerozolima" jest częścią projektu "Zebrzydowski 2020", który gmina Kalwaria Zebrzydowska zrealizowała wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Oprócz filmu powstały także pamiątkowy medal oraz monografia M. Zebrzydowskiego.

Film będzie można wkrótce zobaczyć w telewizji, internecie oraz na różnych pokazach. Został on również zapisany na płycie DVD, którą można bezpłatnie otrzymać w UM Kalwarii Zebrzydowskiej (pokój 12).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy