W tym roku nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej oraz spotkań opłatkowych, a ilość i godziny celebracji świątecznej Eucharystii należy tak zorganizować, by mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba wiernych.
Publikujemy pełną treść dokumentu podpisanego przez kanclerza kurii ks. Grzegorza Kotalę.
"Czas Adwentu i okres Bożego Narodzenia, kiedy to pogłębia się pragnienie wielu wiernych, aby być blisko Pana Boga i pozwolić przeniknąć się Jego miłością, był zawsze uświęcony szczególnie gorliwą i ofiarną służbą kapłańską. Ograniczenia wynikające z epidemii, którą aktualnie przeżywamy, wymagają okazania tej samej, a nawet gorętszej miłości pasterskiej wobec powierzonych nam wiernych.
W związku z tym przedstawiamy rekomendacje dotyczące niektórych aspektów przeżywania najbliższych miesięcy we wspólnotach parafialnych Archidiecezji Krakowskiej.
Ilość i godziny celebracji Eucharystii należy tak zorganizować w zgodzie z normami prawa, by mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba wiernych. Można to osiągnąć m. in. poprzez zaproszenie do pomocy kapłanów nie związanych na co dzień z duszpasterstwem parafialnym: księży profesorów oraz ojców zakonnych. Dyspensa udzielona 17 października 2020 r. przez metropolitę krakowskiego odnosi się zarówno do niedzielnego, jak i świątecznego obowiązku uczestniczenia we Mszy św.
Konieczne jest poświęcenie wielu godzin na przedświąteczną spowiedź, zorganizowaną być może dla każdego z rejonów parafii osobno, z zachowaniem właściwych rygorów sanitarnych. Możliwe są również, po konsultacjach z zainteresowanym chorym oraz członkami rodziny z nim mieszkającymi, przedświąteczne odwiedziny z sakramentami świętymi.
W tym okresie jeszcze bardziej obficie korzystać można z bogatego wyboru celebracji liturgicznych poza Mszą świętą i organizować wspólną Liturgię Godzin, obrzęd Komunii Świętej, adoracje, uwielbienie śpiewem, elementy rekolekcji adwentowych, sprawować sakramenty i sakramentalia.
Symbolicznym znakiem łączności wiernych z parafią niech będą błogosławione w tym okresie i zabierane z kościoła do domów opłatki, woda święcona, świece na stół wigilijny, owies, wino, kreda i kadzidło, a także list rektora UPJPII oraz przygotowane przez archidiecezję materiały: Celebracja Wieczerzy Wigilijnej i Modlitwa o błogosławieństwo dla domu i rodziny. Po zamówieniu przez księdza proboszcza odpowiedniej ilości, materiały te zostaną przesłane do parafii (będą dostępne także na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej). Można do nich dołączyć również list księdza proboszcza do parafian. Jeśli warunki na to pozwolą, należy zorganizować o ustalonej godzinie dnia 24 grudnia transmisję życzeń od duszpasterza z kościoła parafialnego.