Zakończyła się konserwacja i digitalizacja barwnych fotografii wykonanych przez prof. Jana Zdzisława Włodka (1885-1940) w rzadkiej technice autochromu. 145 z nich można już oglądać bezpłatnie w internecie.
Autor zdjęć był postacią wszechstronną: ziemianin, właściciel majątku Dąbrowica koło Bochni, żołnierz Legionów Polskich, autor bardzo wielu fotografii dokumentujących ich walkę, dyplomata, poseł w Hadze, uczony, wykładowca Wydziału Rolnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ofiara niemieckiego obozu w Sachsenhausen.
Techniką autochromu wykonywał w latach 1912-1930 m.in. portrety rodzinne własnych dzieci, pejzaże, bukiety kwiatów. - W 1913 r. sfotografował wnętrze kościoła Mariackiego. To prawdopodobnie najstarsze barwne ujęcie fotograficzne tego wnętrza. Większość jego autochromów zaś to fotografie botaniczne i górskie, ściśle związane z naukowymi zainteresowaniami autora. Niewykluczone, że używał ich w trakcie prezentacji do celów dydaktycznych. Zapewne odbywały się także pokazy rodzinne - powiedziała dr Agata Wolska z Fundacji im. Zofii i Jana Włodków, do której należą płytki ze zdjęciami i która zleciła ich konserwację i digitalizację. Zadanie "Konserwacja, digitalizacja i udostępnienie autochromów Jana Zdzisława Włodka" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - umowa Nr 00617/20/DWIM.
Technika autochromu była początkowo jedyną, która dawała możność robienia zdjęć barwnych. W 1907 r. bracia Lumière udostępnili ją do celów komercyjnych. Była jednak droga w użyciu, więc mogli sobie na nią pozwolić przede wszystkim zawodowi fotografowie oraz zamożni amatorzy. Była przy tym niezwykła. Płytkę szklaną pokrywano dość grubą warstwą mikroskopijnych pyłków skrobi ziemniaczanej barwionych na zielono, niebiesko i czerwono, i pokrywano emulsją światłoczułą. Po stosunkowo długim naświetlaniu, uzyskiwano w rezultacie diapozytywy, używane m.in. do pokazów (współcześnie używa się powszechnie na ich określenie słowa "slajdy").
Zachowały się 243 autochromy wykonane przez prof. Włodka. Kopie cyfrowe 145 z nich wykonywali doświadczeni specjaliści z Muzeum Fotografii w Krakowie: Wojciech Staszkiewicz i Mirosław Żak. Wcześniej zostały zakonserwowane przez Małgorzatę B0chenek i Annę Seweryn. - Po przeprowadzeniu niezbędnych prac technicznych, cyfrowe odwzorowania autochromów prof. Włodka zostały umieszczone na portalu archiwów społecznych OSA, administrowanym przez ośrodek KARTA (https://osa.archiwa.org/serie/PL_412_01_5_4) oraz na portalu www.szukajwarchiwach.pl, administrowanym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe - wyjaśniła dr Wolska.
Na kanale Fundacji Włodków w serwisie You Tube można obejrzeć filmy: „Autochrom. Jak to jest zrobione?”, „Barwy natury. Autochromy Jana Zdzisława Włodka” i „Autochromy w zbiorach polskich”
Więcej na temat postaci prof. Włodka i działań fundacji można przeczytać na stronie internetowej: www.fundacjawlodkow.org.pl.
Czytaj także:
Przypomnieli uczonego ziemianina
Kraków 1913 r. Wnętrze kościoła Mariackiego Fundacja im. Zofii i Jana Włodków