Nowy numer 11/2024 Archiwum

Nie żyje Maciej Beiersdorf

Wieloletni dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zmarł 23 grudnia w wieku 70 lat.

Zamiłowanie do fotografii odziedziczył w genach. Jego pradziadek prowadził niegdyś przy ul Szewskiej 2 w Krakowie sklep pod nazwą Warszawski Skład Przyborów Fotograficznych.

"Odszedł od nas człowiek prawy i szlachetny, przepełniony dobrem i życzliwością dla innych. Dyrektor Beiersdorf na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały szef, który położył podwaliny pod rozwój naszej instytucji i do ostatnich tygodni życia żywo interesował się sprawami muzeum, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach i ciesząc się z rozwoju i sukcesów MuFo, za co pozostajemy Mu niezmiernie wdzięczni" - napisali pracownicy krakowskiego Muzeum Fotografii (to obecna nazwa placówki, którą niegdyś kierował zmarły).

M. Beiersdorf był z wykształcenia etnografem. W latach 1973-1988 r. pracował w krakowskim Muzeum Etnograficznym. Tam zetknął się m.in. z fotografią jako ważnym elementem dokumentacyjnym. Kolejnym miejscem jego pracy było Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana. Prócz innych prac, organizował tam także wystawy fotograficzne, m.in. w rocznicę stanu wojennego i śmierci marszałka Piłsudskiego. Żyłka etnograficzna dała znać w organizowaniu przez niego konkursów zapomnianych gier młodzieżowych - zośki i cymbergaja.

Jego główną zasługą dla kultury, nie tylko krakowskiej, było organizowanie rozmaitych przedsięwzięć przedstawiających osiągnięcia fotografów, nie tylko zawodowych. Od końca 1999 r. do końca 2015 r. kierował Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Dzięki jego wysiłkom stało się ono placówką muzealną z prawdziwego zdarzenia. W 2005 r. powstała pierwsza wystawa stała "Z dziejów fotografii", rozpoczęto również digitalizowanie bogatych zbiorów placówki. Odbywały się także wystawy czasowe, które relacjonowaliśmy na łamach "Gościa Krakowskiego". Za czasów jego dyrektury zaczęły się ukazywać kilkutomowe, wysmakowane edytorsko "Opowieści fotografistów", przedstawiające piórem Ewy Kozakiewicz, współpracowniczki krakowskiego GN, biografie i dzieła fotografików krakowskich. Z jego inicjatywy organizowano również cykliczną "Dekadę Fotografii Krakowskiej" oraz cykl wystaw "Patrzę na Kraków". Miał także zrozumienie dla społecznej roli fotografii. W 2001 r. w 30. rocznicę Białego Marszu, zorganizowanego 17 maja 1981 r. w Krakowie na wieść o zamachu na papieża Jana Pawła II, M. Beiersdorf doprowadził do zorganizowania na Rynku Głównym dużej wystawy plenerowej na temat tego wydarzenia. Na apel MHF zdjęcia udostępniły także osoby, które po amatorsku dokumentowały Biały Marsz. Z jego inicjatywy powstawały również kolejne wystawy, m.in. plenerowe, dokumentujące Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Owocem jego zainteresowań fotografią etnograficzną były także. ekspozycje w Muzeum Archidiecezjalnym.

Za działalność na niwie muzealnictwa uhonorowano go w 2016 r. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Nie żyje Maciej Beiersdorf   25 lutego 2016 r. M. Beiersdorfowi (po lewej) wręczono w małopolskim Urzędzie Wojewódzkim medal "Zasłużonemu Kulturze Gloria Artis" przyznany mu za zasługi na rzecz muzealnictwa przez prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. malopolska.uw.gov.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy