Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odznaczenie dla Tadeusza Kadenacego

Były opozycjonista, redaktor pism drugoobiegowych w kraju oraz czasopism emigracyjnych otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. Wręczył go prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Ze względu na stan zdrowia odznaczonego, uroczystość dekoracji odbyła się w jego mieszkaniu w Krakowie.

Krzyże Wolności i Solidarności nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej otrzymują działacze opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w PRL. Odznaczenie wzorowane jest na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości.

- Tadeusz Kadenacy jest wnukiem starszej siostry marszałka Józefa Piłsudskiego, Zofii. Jego udział w walce o wolną i niepodległą Polskę był więc zobowiązaniem wynikającym z tradycji rodzinnej. Jak pisał w "Giaurze" Byron: "Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna" - wspomniał 31 grudnia J. Szarek

T. Kadenacy (ur. 1947), w latach 70. XX wieku był lektorem języka angielskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Redagował wydawnictwa drugoobiegowe, był publicystą, członkiem Rady Wydawniczej wydawnictwa KOS.

W październiku 1981 r. wyjechał na Zachód. W Paryżu, a następnie w Londynie współpracował z pismem "Puls", wydawnictwami: Editions Spotkania oraz Polonia Book Fund Ltd. Był redaktorem wydawanego w Londynie niepodległościowego pisma "Libertas". Od 1983 r. pełnił funkcję zagranicznego przedstawiciela Liberalno-Demokratycznej Partii Niepodległość. Miał swój udział w propagowaniu twórczości Józefa Mackiewicza. Wyszukał w starych rocznikach czasopism emigracyjnych i wybrał do druku opowiadania, które ukazały się w tomie "Fakty, przyroda i ludzie", opublikowanym w 1984 r. w Londynie nakładem wydawnictwa Kontra. W 1991 r. wrócił do Polski. Mieszka w Krakowie.

Odznaczenie dla Tadeusza Kadenacego   Wygląd Krzyża Wolności i Solidarności jest wzorowany na przedwojennym Krzyżu Niepodległości. Janusz Ślęzak/IPN
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy