Nowy numer 3/2021 Archiwum

11. Orszak Trzech Króli w Krakowie: na żywo i online

W tym roku trzej królowie na Rynek Główny przyjdą samotnie. Przyjaciele orszaku proszeni są o wirtualne uczestnictwo w wydarzeniu.

W związku z pandemią organizatorzy orszaku, w którym od 2010 r. brały udział tysiące osób, stanęli przed poważnym dylematem: odwołać ten barwny i rozśpiewany pochód czy próbować znaleźć rozwiązanie, które nikogo nie narazi na niebezpieczeństwo. W końcu zapadła decyzja, że orszak się odbędzie, ale z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Nie oznacza to jednak, że coroczni uczestnicy orszaku mogą się pojawić na jego trasie, bo nie ma wątpliwości, że zachowanie dystansu czy nakaz zakrywania ust i nosa, byłyby z góry skazane na porażkę…

- Trzej królowie samotnie przejdą tradycyjnymi trasami orszaku czerwonego, niebieskiego i zielonego, aby oddać pokłon Dziecięciu na Rynku Głównym. Z wędrującymi królami będziemy się łączyć poprzez transmisję w internecie, dlatego prosimy o gromadzenie się przed komputerami, laptopami i smartfonami. Wszystko to, co będzie się działo, będziemy mogli śledzić na profilu Orszaku na Facebooku - tłumaczą organizatorzy.

Relacja będzie zrealizowana przy pomocy pięciu kamer, a Orszak Trzech Króli poprowadzą - ze studia w Sukiennicach - tradycyjnie już Lidia Jazgar i Łukasz Lech.

- Ideą tegorocznego wydarzenia jest połączenie wszystkich przyjaciół Orszaku Trzech Króli i tych, którzy dopiero tym razem chcą dołączyć do tej formy świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego, poprzez łącza internetowe, abyśmy także w czasie pandemii mogli stworzyć jedną wielką wspólnotę ludzi szukających - tak jak trzej królowie - prawdy, dobra i piękna - dodają organizatorzy.

Przypadkowych świadków przemarszu królów proszą zaś o przestrzeganie reżimu sanitarnego, a więc o nietworzenie zbiorowisk.

Co ważne, tradycją Orszaku Trzech Króli jest wspieranie dzieł charytatywnych. W tym roku podczas zbiórek organizowanych w 50 krakowskich parafiach będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które od 16 lat wspiera osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością. Do kwesty na ten cel dołączą - jak zawsze - stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Organizację Orszaku (któremu tym razem towarzyszyć będzie hasło "Panu dzięki oddawajmy") kolejny raz wesprze też Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama