Nowy numer 31/2021 Archiwum

Zostanie świątynią

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika 19 pozostanie miejscem sprawowania kultu. Będą się w nim jednak odbywały także koncerty muzyki klasycznej.

Takie ustalenia zapadły podczas spotkania prezydenta z przedstawicielem archidiecezji. Zabytkowy kościół, należący niegdyś do Szpitala Uniwersyteckiego (i do końca 2022 r. pozostający w jego dyspozycji), znalazł się wśród 17 obiektów stojących na 9-hektarowym obszarze kupionym przez gminę Kraków od szpitala, który obecnie mieści się w Prokocimiu.

Zaniepokojenie jego przyszłym losem wywołały m.in. wezwania lewicowego Kolektywu Wesoła do zdesakralizowania budynku i uczynienia z niego miejsca koncertów i wykładów oraz zmiany projektu planu zagospodarowania przestrzennego terenów przy Wesołej. „Prezydent Jacek Majchrowski zapewnił, że miasto nie rozważa zmiany funkcji obiektu. Ustalono, że zabytkowy kościół pozostanie miejscem sprawowania kultu. Do momentu oddania do użytku Centrum Muzyki w Cichym Kąciku obiekt (...) będzie służył także Capelli Cracoviensis jako miejsce organizowania koncertów (...).

Ustalono, że rozmowy dotyczące własności (...) będą kontynuowane po oficjalnym przejęciu przez miasto obiektu od Szpitala Uniwersyteckiego. Jak zadeklarował ks. Paweł Rybski [ekonom archidiecezji – przyp. aut.], Archidiecezja Krakowska zaproponuje wymianę nieruchomości na grunty potrzebne miastu do realizacji celów publicznych” – napisano w komunikacie, wydanym 21 stycznia przez Monikę Chylaszek, rzecznika prezydenta, oraz ks. Łukasza Michalczewskiego, dyrektora Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama