Nowy numer 37/2021 Archiwum

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią rozpoczęła się 16. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Zgłoszenia można nadsyłać do 25 marca.

Pomysłodawczynią tego ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami (dzieci i dorosłych) jest Anna Dymna, a organizuje go prowadzona przez artystkę Fundacja "Mimo Wszystko" przy współpracy z TVP oraz Narodowym Centrum Kultury. Opiekę artystyczną nad projektem od początku sprawuje Irena Santor.

Podczas festiwalu finaliści występują w duetach z największymi gwiazdami polskiej piosenki. Nagrodami dla laureatów są stypendia. Za zajęcie I miejsca wynosi ono 24 tys. zł, za miejsce II - 10 tys. zł, a za III miejsce - 5 tys. zł. O ich przyznaniu decydują wybitni znawcy sztuki wokalnej. Dotychczas byli to m.in.: Elżbieta Zapendowska, Zbigniew Hołdys, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner.

- W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki najbardziej urzekające jest to, że nie widać, iż jest to konkurs wokalny dla osób z niepełnosprawnościami - twierdzi wielokrotny juror festiwalu Jacek Cygan, a Anna Dymna przekonuje, że ten konkurs zmienia świat. Wspomina też, że w 2008 r., po występie na Rynku Głównym w Krakowie, Grzegorz Markowski powiedział jej: "Wiesz, tak się bałem tego festiwalu, a teraz wiem, że nie ma się czego bać. Przeżyłem tutaj fantastyczne chwile".

- Od innych artystów słyszę zaś: "Aniu, jeśli czegokolwiek będziesz potrzebowała, jesteśmy z tobą". Mówią mi też, że dzięki udziałowi w tym wydarzeniu w ich życiu otwierają się nowe przestrzenie. Myślę więc, że ten festiwal jest nam chyba równie potrzebny, jak osobom z niepełnosprawnościami - mówi aktorka.

Warto dodać, że Kamil Czeszel, zwycięzca 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, triumfował w ubiegłym roku w "Debiutach" 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Z kolei w 2019 r. w amfiteatrze opolskim wystąpiło dwoje wokalistów, którzy karierę muzyczną rozpoczynali właśnie na Rynku Głównym w Krakowie. Są to Aleksandra Nykiel, zwyciężczyni telewizyjnej "Szansy na sukces", i Michał Wiśniewski, który zajął I miejsce w 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Aleksandra Nykiel, dwukrotna laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, opuszczała opolski amfiteatr z Nagrodą Publiczności oraz nagrodą Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na www.zaczarowana.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama