Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bp Robert Chrząszcz

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Ks. Robert Chrząszcz urodził się 7 października 1969 roku w Wadowicach, w rodzinie Zofii i Władysława. Jego rodzinną parafią jest Kalwaria Zebrzydowska, gdzie ukończył Niższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów. W 1988 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Franciszka Macharskiego 14 maja 1994 roku w katedrze na Wawelu. Był wikariuszem najpierw w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju, a od 1999 roku w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

W 2005 r. ks. Robert Chrząszcz rozpoczął pracę misyjną w Brazylii. Posługiwał wśród ubogich mieszkańców faveli w parafii św. Łucji w Archidiecezji Rio de Janeiro, gdzie wybudował parafialny kościół. Gdy rozpoczynał pracę misyjną, w Mszach niedzielnych uczestniczyło ok. 250 osób. Kiedy odchodził z parafii św. Łucji, by rozpocząć pracę proboszcza w parafii św. Pawła w Rio de Janeiro, Msze gromadziły już 2-3 tysiące ludzi. W jego parafii funkcjonowały 32 wspólnoty świeckich.

Od 2014 r. ks. Robert Chrząszcz był wikariuszem biskupim w Archidiecezji Rio de Janeiro oraz pełnił funkcję odpowiedzialnego za Służbę Liturgiczną. 11 listopada 2020 r. papież Franciszek powołał go na urząd biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.

Biskup Chrząszcz wybrał na swoje biskupie zawołanie słowa z homilii na inaugurację pontyfikatu papieża Polaka: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". W herbie bp. Chrząszcza umieszczony jest Chrystus z Corcovado. Z Jego Serca wychodzą promienie miłosierdzia. W ten sposób Kraków łączy się z Rio de Janeiro. W herbie umieszczona jest też gwiazda symbolizująca Matkę Bożą, która wychowała go do kapłaństwa, a także lilia św. Józefa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast