W tym roku, ze względu na pandemię, chorzy i ich opiekunowie uczestniczyli w obchodach za pośrednictwem transmisji internetowej. W bazylice Bożego Miłosierdzia Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając.
Tegoroczny Światowy Dzień Chorego obchodzony jest pod hasłem: "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście".
- Tu, w łagiewnickim wieczerniku, stajemy przed dwiema tajemnicami - ludzkiego cierpienia i Bożego miłosierdzia - mówił bp Zając, który przewodniczył Mszy św. w łagiewnickim sanktuarium. Wraz z nim modlili się m.in. dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Andrzej Kamiński, diecezjalny duszpasterz chorych ks. Tomasz Grzesiak, dyrektor Domu Księży Chorych w Swoszowicach ks. Ryszard Luber oraz kustosz Łagiewnik ks. Zbigniew Bielas.
- Stajemy wobec Jezusa Miłosiernego, zarówno chorzy, jak i ci, którzy troszczą się o nich, i z wiarą odkrywamy, że z tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa wypływa miłość, która potrafi zatroszczyć się o słabych, budzi ducha zatroskania, aby nikt nie czuł się wykluczony czy opuszczony - podkreślał w homilii bp Zając.
Honorowy kustosz łagiewnickiego sanktuarium przytoczył świadectwo lekarki, która mieszka z wielopokoleniową rodziną, na czele z 90-letnią babcią. Pracująca w szpitalu lekarka bała się, że przyniesie do domu COVID-19. "Skupiłam się na procedurach sanitarnych, wmawiałam sobie, że tylko one mogą mnie uratować, a babcia powtarzała: »Dziecko, niczego nie zaniedbuj. Ja w tym czasie odmówię za ciebie Różaniec i koronkę. A ty obiecaj, że przed wejściem na oddział powiesz 'Pod Twoją obronę'«" - relacjonowała lekarka. Jak podkreśliła, latem i jesienią z całego oddziału nie zachorowała tylko ona i najstarsza wiekiem pielęgniarka. "Babcia żartuje, że po wzięciu szczepionki trochę odciążyłam świętych patronów, którzy nieśli mi pomoc" - podsumowała.
- W naszych trudnych czasach, naznaczonych epidemią, licznymi chorobami, słabościami, biedą ludzką, urzeczywistnia się Ewangelia o matce, która z uporem prosi Jezusa o uzdrowienie córki. Wiara prowadzi do cudu uzdrowienia - komentował świadectwo lekarki bp Zając. - Każdy, kto otworzy się na miłość Boga i zaufa Mu, dozna miłosierdzia. Ewangelia wskazuje, że uzdrowienie dokonane przez Jezusa nie jest magicznym gestem, ale jest owocem spotkania Boga z człowiekiem - wyjaśniał.
Podczas Mszy św. kapłani udzielili chorym sakramentu namaszczenia.
Doroczne obchody Światowego Dnia Chorego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach organizuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej.