Nowy numer 16/2021 Archiwum

Ks. Zdzisław Sochacki kanonikiem kapituły katedralnej w Chartres

Proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. Zdzisław Sochacki został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Bazyliki Katedralnej Najświętszej Maryi Panny w Chartres we Francji. Akt nominacyjny oraz kanonickie dynstynktorium zostaną mu przekazane 28 lutego po Mszy św. w katedrze wawelskiej.

Decyzję o mianowaniu nowego kanonika podjął bp Philippe Christory, ordynariusz diecezji Chartres, w porozumieniu z tamtejszą Kapitułą Katedralną, "pragnąc umocnić wspólnotę między diecezją Chartres a archidiecezją krakowską i dostrzegając zaangażowanie w budowaniu więzi między naszymi lokalnymi Kościołami".

- Zarówno diecezja, jak i wspaniała katedra gotycka w Chartres mają bardzo stare metryki. Diecezja została erygowana w III w. po Chrystusie, katedra w obecnym kamiennym kształcie powstawała zaś w latach 1194-1220, po pożarze poprzedniej, drewnianej świątyni - mówi Jarosław Kazubowski, historyk sztuki i publicysta.

W diecezji Chartres od kilku lat istnieje bardzo aktywne duszpastersko sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gallardon. - Przy obrazie Jezusa Miłosiernego, namalowanego na podstawie wizji św. s. Faustyny, modli się tam wspólnota dorosłych "Faustinum". Nadzieją napawa także działanie tam wspólnoty dziecięcej "Mini Faustinum". Wierni modlą się w Gallardon rówież za pośrednictwem św. Jana Pawła II, czciciela Bożego Miłosierdzia. W ubiegłym roku zawiozłem tam w imieniu kard. Stanisława Dziwisza relikwię II stopnia świętego papieża, jedną z używanych przezeń białych sutann - wspomina ks. prał. Sochacki.

Krakowianie będą mogli pomodlić się w intencji wspólnoty diecezji Chartres skupionej wokół swojej katedry oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gallardon podczas  Mszy św., której w niedzielę 28 lutego o godz. 10 będzie przewodniczył kard. Dziwisz. Weźmie w niej udział także m.in. przedstawiciel Kapituły Katedralnej w Chartres ks. kan. Dominique Aubert, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gallardon. Po Mszy, która będzie transmitowana na kanale katedry wawelskiej w serwisie internetowym YouTube, ks. Sochacki odbierze akta nominacyjny i kanonickie dynstynktorium.

Ks. Zdzisław Sochacki kanonikiem kapituły katedralnej w Chartres   Gotycka katedra w Chartres ma bardzo starą metrykę. Powstała w obecnym kształcie na przełomie XII i XIII wieku. Katedra na Wawelu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama