Nowy numer 38/2023 Archiwum

Krakowska Caritas przekazała 400 tys. zł na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji

Było to możliwe dzięki zbiórkom przeprowadzonym w parafiach całej archidiecezji.

Najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi nawiedziło Chorwację 29 grudnia 2020 roku. Jego epicentrum znajdowało się niedaleko Zagrzebia, stolicy kraju. Tysiące osób zostały pozbawione dachu nad głową. Podobnej skali trzęsienie odnotowano w okolicach Zagrzebia w 1880 roku. Również wtedy mieszkańcy Małopolski pospieszyli z pomocą. Krakowscy artyści przygotowali bowiem w 1881 r. album ze swoimi pracami, przeznaczając dochód z jego sprzedaży na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi.

Chorwacka Caritas zaraz po trzęsieniu ziemi zaczęła przekazywać osobom, które zostały zmuszone do ewakuacji, wsparcie materialne w postaci namiotów, łóżek, śpiworów i koców, a obecnie pracuje nad zapewnieniem potrzebującym dachu nad głową, choćby w tymczasowych domach.

- Pragniemy was zaprosić do naszych wspólnych działań, mających zapewnić ciepły i bezpieczny dom potrzebującym rodzinom - powiedział Caritas Polska ks. Fabijan Svalina, dyrektor Caritas Chorwacja.

Krakowska Caritas gorąco dziękuje mieszkańcom naszej archidiecezji za tak hojną odpowiedź na tę prośbę. Zebrane pieniądze zostały przekazane do Caritas Polska, a następnie do Caritas Chorwacja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast