Nowy numer 29/2021 Archiwum

Muzyczny projekt krakowskich kleryków na Wielki Tydzień

W tym szczególnym dla Kościoła czasie zapraszają do wspólnej modlitwy śpiewem.

Ma ona pomóc obudzić w sercu święte pragnienia i głębiej wejść w tajemnicę zbawczej męki Chrystusa.

- Już po raz drugi mocne obostrzenia z powodu epidemii wchodzą w życie w najważniejszym dla katolików czasie. Znów wiele osób będzie przeżywało Wielki Tydzień w domu, bez bezpośredniego udziału w liturgii - mówią klerycy.

W związku z tym przygotowali cykl nagrań pieśni wiekopostnych i mają nadzieję, że staną się one dla wszystkich słuchaczy, niezależnie od wieku, piękną przestrzenią spotkania Boga z człowiekiem.

- Pieśni przygotowywaliśmy przez cały Wielki Post, systematycznie wykonując je także w czasie Mszy św. w naszej seminaryjnej kaplicy. Śpiewamy utwory liturgiczne w opracowaniu wielogłosowym, korzystając głównie ze śpiewnika Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego ("Niepojęta Trójco"). Spośród wielu propozycji utworów wybraliśmy te, które - naszym zdaniem - są przystępne w odbiorze i owocnie przeprowadzą przez tajemnice męki Chrystusa - wyjaśnia kl. Jakub Łabuz, odpowiedzialny za scholę.

Wśród utworów przygotowanych przez alumnów można usłyszeć takie pieśni, jak: "Jaśnieje krzyż chwalebny", "Króla wznoszą się znamiona", "Uczta Baranka", "Witaj, Głowo", "Dobranoc, Głowo święta".

- W wielu dokumentach możemy przeczytać, jak ważną rolę odgrywa muzyka liturgiczna. Chcemy wykorzystać nasze talenty i, dzieląc się nimi, przyczyniać się do skutecznej ewangelizacji i uświęcenia innych. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas pieśni uda się wkomponować w rytm życia domowego, a dzięki temu historia zbawienia jeszcze bardziej wybrzmi w ludzkim sercu - dodaje kl. Krzysztof Kawik.

Pieśni ukazują się co dwa dni od 24 marca na platformie Spotify. Udostępniane są także na seminaryjnym Facebooku. Ostatnia propozycja muzyczna ukaże się w Wielką Sobotę. Klerycy zachęcają do systematycznego słuchania i udostępniania, a jednej z pieśni można posłuchać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama