Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Metropolita krakowski o Piłatowym sądzie nad dzieckiem nienarodzonym

W Kalwarii Zebrzydowskiej odprawiono dziś nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpoczęły je rozważania abp. Marka Jędraszewskiego poświęcone "Piłatowemu sądowi nad dzieckiem nienarodzonym". - "Nie zabijaj!". Kochaj! Broń! Strzeż! Pomagaj! - bo w ten sposób bronisz i strzeżesz również swojego człowieczeństwa - mówił metropolita krakowski.

Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II Wielkiego Święty Jan Paweł II wygłoszone 2 czerwca 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie.   - Mówił wtedy, że Chrystus jest dla każdego człowieka kluczem do zrozumienia siebie, także dla człowieka niewierzącego. Bez odniesienia do Chrystusa nie może pojąć, "ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie". Bez rozważania życia i nauczania Chrystusa, a zwłaszcza bez wnikania w Jego Mękę i Zmartwychwstanie człowiek nie może do końca zgłębić i odkryć sensu swych cierpień, doznanych niesprawiedliwych osądów i krzywd, ale także siły nadziei w swym zdążaniu do wieczności - powiedział hierarcha.

 Przywołał także rozważania papieża związane z V przykazaniem: "Nie zabijaj!" wygłoszone 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Jan Paweł II  wspomniał wtedy ów „dramat straszliwszy w swej moralnej, ludzkiej wymowie” jakim jest pozbawianie życia nienarodzonych.

- Próbując zrozumieć "korzeń [tego] dramatu", św. Jan Paweł II, zdawał sobie sprawę z tego, że "bywa on rozległy i zróżnicowany". Z drugiej jednak strony wiedział doskonale, że istotną jego częścią są także pewne struktury państwowe, istniejące również w państwach uważających się za demokratyczne. W odniesieniu do nich mówił z wyraźnym wyrzutem: "Pozostaje i tutaj ta ludzka instancja, te grupy, czasem grupy nacisku, te ciała ustawodawcze, które «legalizują» pozbawienie życia człowieka nienarodzonego". W związku z tym Ojciec Święty postawił kilka zasadniczych pytań o charakterze czysto retorycznym: "Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty? Kto ma prawo powiedzieć: «Wolno zabijać», nawet: «Trzeba zabijać», tam gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu?".

Na te pytania św. Jan Paweł II dał od razu odpowiedź, która i dzisiaj pozostaje dla nas prawdziwie fundamentalna, zwłaszcza teraz, gdy rozważamy sąd Piłata nad Chrystusem. "Przykazanie: «Nie zabijaj» zawiera w sobie nie tylko zakaz. Ono wzywa nas do określonych postaw i zachowań pozytywnych. Nie zabijaj, ale raczej chroń życie, chroń zdrowie i szanuj godność ludzką każdego człowieka, niezależnie od jego rasy czy religii, od poziomu inteligencji, stopnia świadomości czy wieku, zdrowia czy choroby. Nie zabijaj, ale raczej przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży - zwłaszcza jeśli jest to twoje własne dziecko. Nie zabijaj, ale raczej staraj się pomóc twoim bliźnim, aby z radością przyjęli swoje dziecko. (…) Musimy zwiększyć równocześnie naszą społeczną troskę nie tylko o dziecko poczęte, ale również o jego rodziców, zwłaszcza o jego matkę".

"Nie zabijaj!". Kochaj! Broń! Strzeż! Pomagaj! - bo w ten sposób bronisz i strzeżesz również swojego człowieczeństwa - stwierdził dobitnie metropolita krakowski.

Całość rozważań abp. Jędraszewskiego można przeczytać i wysłuchać TUTAJ

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy