W Krakowie zmarł dziś Stanisław Dziedzic, twórca Biblioteki Kraków, wcześniej wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Miał 68 lat.
Stanisław Dziedzic urodził się w 1953 r. w Dąbrowie. Ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studia z zakresu zarządzania zasobami pracy w Akademii Ekonomicznej. Zawód dziennikarza łączył z pracą pedagogiczną. W latach 1998-2000 był wicedyrektorem Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2004 do 2016 - dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Od stycznia 2017 r. kierował Biblioteką Kraków, której był twórcą. Był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W latach 2000-2004 pełnił funkcję wiceprezesa Radia Kraków SA, był także członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej SA (1999-2003).
Stanisław Dziedzic był autorem ponad tysiąca publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym, publikowanych na łamach gazet i periodyków, m.in. takich jak: "Student", "Ruch Literacki", "Dziennik Polski", "Zeszyty Naukowe UJ", "Zeszyty Naukowe KUL", "Renowacje i Zabytki", "Alma Mater".
Teksty S. Dziedzica przetłumaczono na 15 języków. Był także autorem lub współautorem 24 książek, m.in. "Monografia Teatru 38", "Krakowskie dziedzictwo kulturowe", "Małopolska Zachodnia", "Ojczyzna myśli mojej. Studia i szkice literackie", "Skałka. Kościół i klasztor Paulinów w Krakowie", "Serce Polski", "Alma Mater Iagellonica", "Złote więzienie Stanisława Augusta", "Kraków to jest wielka rzecz", "Portrety niepospolitych".
Znaczna część jego publikacji dotyczyła historii literatury polskiej, fenomenu artystycznego i duchowego Krakowa oraz ziemi krakowskiej, zarządzania kulturą oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.