Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wawel. Wirtualny widok na wszystkie arrasy

Wprawdzie z powodów epidemicznych rzeczywiste zwiedzanie wnętrz Zamku Królewskiego na Wawelu, w tym najnowszej wystawy całej kolekcji arrasów, jest na razie niemożliwe, jednak tę wystawę będzie można od dzisiejszego popołudnia zwiedzać wirtualnie.

Premiera wirtualnego spaceru po ekspozycji "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" zostanie zaprezentowana dziś o godz. 18 na stronie internetowej zamku: www.wawel.krakow. pl. - Spacer online jest całkowicie bezpłatny i będzie już na stałe dostępny dla zwiedzających - informuje Urszula Wolak-Dudek z Zamku Królewskiego. - Dzięki wirtualnemu oprowadzaniu zwiedzający przekroczą jednak nie tylko próg Wawelu, ale także granicę gablot. To naprawdę wyjątkowe wydarzenie, jedyna okazja, by doświadczyć obiektów na wyciągnięcie ręki - zaprasza prof. Andrzej Betlej, dyrektor zamku, liczący, że osoby, które obejrzą wystawę w przestrzeni internetowej, przyjdą także zobaczyć ją w rzeczywistości.

Wawelska kolekcja cennych tkanin powstała na zamówienie króla Zygmunta Augusta. Utkano je misternie w latach ok. 1550-1560 w Brukseli, z wełny, jedwabiu oraz złotych i srebrnych nici. Ich przeznaczeniem była reprezentacyjna dekoracja wnętrz krakowskiego Zamku Królewskiego. Teraz w komnatach I i II piętra zaprezentowano całość zachowanego zbioru (za wyjątkiem jednego arrasu przechowywanego w muzeum holenderskim) - 137 sztuk, łącznie z egzemplarzami uszkodzonymi w carskich siedzibach czy takimi, które ucierpiały w czasie transportu ewakuacyjnego w 1939 roku. Jest wśród nich m.in. 19 arrasów o tematyce biblijnej, pogrupowanych w seriach: "Dzieje pierwszych rodziców", "Dzieje Noego" i "Dzieje wieży Babel", przedstawienia zwierząt, także tych egzotycznych lub fantastycznych (smok i jednorożec), wpisanych w krajobraz, 41 arrasów herbowych, obicia mebli, dekoracje wnęk okiennych.

Czytaj także:

Wielka gala arrasów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast