Otrzymali je: Wanda Woś z Wołowa, Anna Piskorz z Kalisza, Jacek Cygan, Jolanta Stokłosa oraz Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.
Kapituła Medalu św. Brata Alberta, obradująca w 105. rocznicę śmierci swego patrona, zdecydowała, że Jacek Cygan, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich autorów tekstów piosenek, na wyróżnienie zasłużył całokształtem swojej działalności charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza za wspieranie fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" - jest on. m.in. jurorem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
Za wieloletnią działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych i chorych, a zwłaszcza za pracę w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, doceniona została Jolanta Stokłosa. Podopiecznym poświęca ona każdą wolną chwilę, dba o odpowiedni dobór personelu i wolontariuszy, a także o standardy świadczonej opieki.
Kolejna laureatka, pochodząca z Wołowa Wanda Woś, zdecydowała się przekazać dom wraz z działkami na rzecz osób niepełnosprawnych. Na Dolnym Śląsku Fundacja im. św. Brata Alberta prowadzi bowiem 4 placówki dzienne - warsztaty terapii zajęciowej i świetlice. Rodzice ich podopiecznych martwili się przyszłym losem swoich dzieci.
- Ta darowizna jest dla nas bezcenna - nie kryje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes fundacji.
Wzniesiony własnymi siłami dom w małopolskiej Zawoi na rzecz osób niepełnosprawnych przekazała także kolejna laureatka - Anna Piskorz.
- W najbliższym czasie ten dom zostanie uruchomiony jako ośrodek wypoczynkowy, bo pandemia spowodowała, że zdecydowana większość naszych podopiecznych, czy z domów stałego pobytu, czy z ośrodków dziennych, jest zamknięta, i to w pełnym tego słowa znaczeniu. Odpoczynek blisko natury bardzo pomoże w rehabilitacji i znacznie poprawi stan psychiczny osób niepełnosprawnych - zaznacza ks. Isakowicz-Zaleski.
Zbiorowe wyróżnienie przyznano także organizacji Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, którą doceniono za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych, opuszczonych i potrzebujących pomocy. Jak przypomniał ks. Isakowicz-Zaleski, działalność ta rozpoczęła się od założenia kuchni, która wydawała posiłki dla osób w kryzysie bezdomności. Później przerodziła się ona w bardzo profesjonalne, wielofunkcyjne dzieło wzniesione przy ulicy Smoleńsk. Co ważne, to nie jest tylko kuchnia, ale świadczona jest tam najróżniejsza pomoc dla osób bezdomnych, wykluczonych, niepełnosprawnych
Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym.
W roku 1997, jako pierwszy, medal otrzymał śp. ks. kardynał Franciszek Macharski. W latach następnych medale otrzymali m.in.: śp. bp Jan Chrapek, rzecznicy praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarze Eleni Tzoka, Lidia Jazgar, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz, Adam Nowak, sportowcy Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły, Marcin Gortat, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, restaurator Jan Kościuszko oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.
Wręczenie medali odbędzie się w 17 maja 2021 r. w Radwanowicach w trakcie 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" 2021, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". W tym roku ze względu na pandemię Festiwal będzie odbywał się w formule online.