W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie rozpoczyna się nowenna przed uroczystością patrona Polski, jezuickiego kapłana i męczennika.
Relikwie zostaną 16 maja umieszczone w ołtarzu ku jego czci. W krakowskiej świątyni patron Polski odbierał cześć od 1938 roku. W nocy 30 marca 1981 r. relikwie zostały skradzione wraz ze srebrnym, zabytkowym relikwiarzem. Po 40 latach znowu znajdą się w jego ołtarzu i będą umieszczone w tym samym miejscu, z którego zostały skradzione. Uroczystość ma być aktem wynagrodzenia za profanację sprzed 40 lat.
W liturgiczne wspomnienie św. Andrzeja Boboli, które przypada 16 maja, zostanie o godz. 11 w bazylice NSPJ odprawiona uroczysta Eucharystia z udziałem jezuitów, osób konsekrowanych, kapłanów i świeckich. - Zebrani razem w tym miejscu na modlitwie dziękczynno-błagalnej szczególnie prosić będziemy świętego o potrzebne łaski, o jedność dla całego Kościoła, o ustąpienie pandemii w naszej ojczyźnie i w świecie. Modlić się będziemy też w intencji wszystkich wiernych, którzy ufnie i ze czcią wzywają przemożnego wstawiennictwa tego męczennika - zapowiada ks. Stanisław Groń SJ.
Uroczystość jest poprzedzona nowenną do św. Andrzeja Boboli, która potrwa od 7 do 15 maja. W ramach obchodów zaplanowano także koncert gitarowy Jana Oberbeka, który odbędzie się 16 maja o godz. 19 w jezuickiej bazylice przy ul. Kopernika 26.
Uroczystość wpisuje się w obchody Roku Ignacjańskiego, w którym Towarzystwo Jezusowe na całym świecie świętować będzie 500. rocznicę nawrócenia i 400. rocznicę kanonizacji św. Ignacego Loyoli. Obie polskie prowincje zakonu - północna i południowa - zainaugurują świętowanie 16 maja w Warszawie. Krakowskie obchody Roku Ignacjańskiego splatają się z upamiętnieniem 100. rocznicy konsekracji jezuickiej bazyliki NSPJ. Ich centralnym punktem ma być święto Ignatianum 11 marca 2022 roku. Polscy jezuici obu prowincji spotkają się także 13 marca w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczyste zakończenie obchodów Roku Ignacjańskiego zaplanowano na 31 lipca 2022 roku. Odbędzie się ono w krakowskiej bazylice jezuitów.