Co za głosy, co za stroje! Aż 600 uczestników wzięło udział w niedzielę 23 maja w XVII Majówce Papieskiej - Konkursie Góralskiej Pieśni Religijnej.
Na Bachledówce można było usłyszeć i zobaczyć wykonawców w różnych kategoriach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej.
Podhalanie śpiewali lub grali na instrumentach regionalnych pieśni maryjne w wydaniu tradycyjnym lub znanym tylko pod Tatrami.
- Celem konkursu jest propagowanie góralskiej pieśni religijnej wśród mieszkańców Podhala, Orawy i Spisza, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Konkurs to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej pieśni religijnej góralskiej jak również prezentacji zapomnianych pieśni religijnych oraz pieśni poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - mówi Marcin Ratułowski, wójt Gminy Czarny Dunajec, który patronuje Majówce Papieskiej. Bachledówka i klasztor oo. paulinów administracyjnie znajdują się w granicach Gminy Czarny Dunajec.
- Nasze serca bardzo się radują, kiedy obserwujemy jak nasza góralszczyzna w dobie pandemii ma się całkiem dobrze. Ponadto jeszcze raz możemy stwierdzić, że wiara jest bardzo związana z kulturą - mówi Anna Malacina Karpiel, jedna z jurorów konkursu, która pełni funkcję dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Poroninie. - Oczywiście zdarzają się jakieś potknięcia, co jest rzeczą normalną. Jednak warto podkreślić, że wszyscy występują z wielkim zaangażowaniem, są naturalni. Widać, że po prostu przyjechali na Bachledówkę nie z przymusu - dodaje muzyk Piotr Bednarczyk, także członek jury konkursu.
Na 27 sierpnia zaplanowano na Bachledówce II Wieczornicę z kard. Wyszyńskim. Organizację pierwszej pokrzyżowała pandemia. Odbył się koncert, ale bez publiczności. Wydarzenie zostało zarejestrowane i wydane na płycie CD.