Nowy numer 30/2021 Archiwum

To jest nasz czas!

Karolina Cygan i Katarzyna Sowa za kilka miesięcy wyruszają do Zambii. To nie jest efekt impulsu, ale owoc wielu lat ich zaangażowania w działalność misyjną.

Karolina i Kasia znają się od wielu lat. Pierwsza jest katechetką, druga – fizjoterapeutką. Obydwie od ponad 10 lat współpracują z Wydziałem Misyjnym krakowskiej kurii. Razem też wyjechały w 2013 roku na miesiąc do Indii, by doświadczyć, jak wygląda głoszenie Ewangelii w obcym kraju, z dala od swoich.

Od początku

Karolina już w gimnazjum wiedziała, że będzie studiowała teologię, choć nikt wtedy w to nie wierzył. – Poszłam na te studia z przekonania, z potrzeby serca i rozumu – zapewnia dzisiaj. Już w tamtym czasie pojawiły się myśli o misjach. Angażowała się w Akademickie Koło Misyjne na PAT (dziś UPJPII), prowadzone przez siostry klawerianki na czele z s. Elżbietą Sołtysik.

Kasia pochodzi z diecezji tarnowskiej. Ducha misyjnego rozpaliła w niej katechetka, która założyła w parafii Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Kasia od dziecka włączała się w kongresy PDMD, misyjne kolędowanie. – Myślałam o wstąpieniu do zgromadzenia misyjnego, konkretnie do Sióstr Białych. Napisałam do nich mejla, że chciałabym spróbować. Dostałam wtedy bardzo mądrą odpowiedź. Siostry radziły, żebym najpierw poszła na studia – opowiada. Z perspektywy lat widzi, jak dobra była to rada. W czasie studiów pomysł wstąpienia do zakonu się rozwiał, ale pragnienie misji było coraz silniejsze. Studenckie lata upłynęły pod znakiem współpracy z siostrami klaweriankami.

– Pojechałyśmy z Karoliną do Indii. Poznałyśmy rzeczywistość misyjną, przekonałyśmy się, jak w obcym kraju pomagać i służyć innym. Wybierając studia, kierowałam się tym celem – chciałam pomagać ludziom, choć jeszcze wtedy nie wiedziałam, jak to będzie wyglądało w praktyce – wspomina. Czas spędzony w Indiach był zbyt krótki, by wejść w głąb tego doświadczenia. Jednak zaczęło ono kiełkować.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama