GN 24/2021 Archiwum

Rzadki Mickiewicz na aukcji

Na rozpoczynającej się jutro online 132. aukcji krakowskiego antykwariatu "Rara Avis" będzie licytowany bardzo rzadki egzemplarz pierwszego wydania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Aukcja będzie trwała przez dwa dni.

Dzieło zostało wydane w 1834 r. w Paryżu, w dwóch tomach, przez księgarza Aleksandra Jełowickiego, z portretem autora. Nakład był całkiem spory - 3 tys. egzemplarzy. Osiągają one teraz niemałe ceny na aukcjach antykwarycznych. Egzemplarz oferowany na 132. aukcji jest jednak arcyrzadki. Takie egzemplarze nazywane są wśród znawców "Panem Tadeuszem z pieskami". Od innych różnią się bowiem wariantem broszurowej okładki. Znalazł się na niej łuk gotycki wsparty kolumnami. Na fryzie u dołu przedstawiono dwa przyczajone psy myśliwskie. Mickiewicz nie zaakceptował tego projektu. Ze względów oszczędnościowych nową wersję odbito jednak także na odwrocie nielicznych egzemplarzy arkuszy ze starym projektem okładki. Obecnie są znane jedynie 3 egzemplarze wydania "z pieskami": jeden w warszawskim Muzeum Literatury, drugi w Ossolineum we Wrocławiu i trzeci, ten oferowany na aukcji, w rękach kolekcjonera prywatnego.

Jego cena wywoławcza to 120 tys. zł. Ewentualny nabywca będzie musiał także sporo zapłacić za warszawskie wydanie "Poezyi Adama Mickiewicza" z 1832 roku (poz. aukcyjna 758). Cena wywoławcza wynosi bowiem 9 tys. 800 zł.

Ze względów epidemicznych aukcja będzie się odbywała wyłącznie w formie licytacji online za pośrednictwem platformy aukcyjnej OneBid. 12 czerwca od godz. 10 będą licytowane pozycje od 1 do 703, 13 czerwca zaś pozycje od 704 do 1350. Katalog z ilustracjami wszystkich obiektów aukcyjnych jest dostępny na stronach internetowych: www.raraavis.krakow.pl oraz www.onebid.pl.

Rzadki Mickiewicz na aukcji   Karta tytułowa paryskiego wydania arcydzieła Mickiewicza. Antykwariat "Rara Avis"
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama