Nowy numer 30/2021 Archiwum

Jaszczurówka w Zakopanem. Wakacyjna wystawa "Naskie Świątki"

"Naskie Świątki" to tytuł XXXIV Wystawy Malarstwa na Szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II. Wernisaż już 3 lipca.

Wystawa malarstwa na szkle jest organizowana od 1988 r. w podziemiach witkiewiczowskiej kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce w Zakopanem przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. Wakacyjna ekspozycja gromadzi obrazy kilkunastu lokalnych artystów należące do sztuki ludowej Podhala.

"Naskie" w gwarze góralskiej znaczy po prostu "nasze". Świątkiem zaś nazywa się zazwyczaj ludową rzeźbę Osób Boskich bądź świętych. - W tegorocznej wystawie rozszerzamy zakres tej nazwy o malarstwo na szkle. Chcemy przybliżyć obraz Boga i świętych, jaki utrwalił się wśród górali polskich. Przedstawienia ludowe często naznaczone są "naskością" tzn., że Matka Boża i Pan Jezus są ukazywani w taki sposób, jakby pochodzili stąd, z Podhala. Dla górali wiara i pobożność jest czymś bliskim, osadzonym w codzienności. Zdarzenia opisane w Ewangelii nie są traktowane jak coś, co działo się dawno temu i nie ma związku z obecnym życiem, ale mają miejsce tu i teraz, są osadzone wręcz w góralskich realiach - wyjaśniają księża marianie.

- Chcemy ukazać piękno i wartość tego rodzaju religijności oraz wskazać na zawarte w niej elementy ewangeliczne. Ufamy, że tegoroczna wystawa przybliży zwiedzającym tę formę wyrażania wiary, może uwolni od stereotypów z nią związanych, a nawet pozwoli zachwycić się jej pięknem - dodają duchowni.

Rok 2021 jest dla księży marianów szczególny. Wspominają bowiem okrągłe rocznice śmierci artystów, którzy wystawiali swoje prace w galerii na Jaszczurówce: 10. rocznicę śmierci Władysława Walczaka-Banieckiego i 20. rocznicę śmierci Zdzisława Walczaka. Ich prace będzie można obejrzeć na tegorocznej wystawie.

Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania w dniach od 4 lipca do 29 sierpnia w godzinach 10.00-16.30 (niedziele 11.00-16.30) w podziemiach kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce Zakopanem. Wstęp wolny. Temu wydarzeniu kulturalnemu patronuje "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama