Laureaci IX edycji wyróżnienia "Świadek Historii" odebrali dziś w ogrodach Muzeum Archeologicznego dyplomy i plakietki nagrody.
Nagrody te przyznaje się za działalność w upamiętnianiu historii narodu polskiego oraz wsparcie pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej.
Mają charakter regionalny.
Wyróżnienia dla dr Marii Żychowskiej, ppłk dr Janusz Kamockiego "Mamuta", ppłk Janusza Sermanowicza "Dyzmy", Jacka Smagowicza, prof. Jerzego Gizy i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przyznano w grudniu ub. roku. Ze względu na sytuację epidemiczną, wręczenie odbyło się jednak dopiero teraz. W uroczystości nie mógł wziąć udziału ppłk Kamocki. Dyplomy i plakietki nagrody dla pozostałych wręczył dr Jarosław Szarek. Wyróżnienie dla dr Żychowskiej odebrała siostra - Henryka Dziewońska.
- Wasze życiorysy są bogate pracą i walką dla Polski. Dzięki waszej aktywności łańcuch pokoleń będzie miał następne ogniwo - powiedział do laureatów dr Szarek.
Ich dokonania są różnorodne.
Ppłk Janusz Sermanowicz "Dyzma" (ur. w 1926 r.) był od 1942 r. żołnierzem podobwodu Armii Krajowej Skarżysko-Kamienna. Uczestniczył w powojennej konspiracji niepodległościowej. W życiu cywilnym pracował jako leśnik.
Jacek Smagowicz (ur. w 1943 r.) był m.in. czynnym działaczem "pierwszej" "Solidarności", internowanym w stanie wojennym. Jako członek Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, doprowadził do zbudowania Pomnika Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 2016 r. założył krakowską Chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II - formację rycerską, której istotą jest m.in. patriotyzm realizowany przez uczestnictwo w akcjach o charakterze patriotycznym, krzewienie w społeczeństwie wartości patriotycznych, cechowanie się szczególnym przywiązaniem do znaków i barw narodowych.
Prof. Jerzy Giza (ur. w 1957 r.) był w latach 1980-1989 działaczem krakowskich i sądeckich środowisk niepodległościowych, m.in. autorem i współautorem wielu niezależnych wystaw historycznych, koncertów i obchodów świąt patriotycznych. Od września 1989 r. realizował swoją wizje wychowania patriotycznego jako nauczyciel i dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im Józefa Piłsudskiego w Krakowie, potem zaś Zespołu Szkół Społecznych. Jest autorem wielu książek i artykułów historycznych.
Dr Maria Żychowska (ur. w 1933 r.), harcerka, historyk, archiwistka, była wieloletnim kierownikiem oddziału Archiwum Państwowego w Tarnowie. Jest autorką wielu publikacji o działaniach harcerstwa i Armii Krajowej na Ziemi Tarnowskiej. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu łączy dbałość o przyrodę z kultywowaniem dziedzictwa historycznego. Każdego roku organizuje lub współorganizuje uroczystości patriotyczne i religijne, upamiętniających wydarzenia historyczne, m.in. uroczystości na Wykusie w Górach Świętokrzyskich i w Michniowie.