Krakowska prowincja karmelitów bosych obchodzi w tym roku 50-lecie pierwszych misji w Afryce. Jubileusz będzie świętowany 17 lipca podczas 23. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa.
Spotkanie odbędzie się pod hasłem: "Z Maryją na krańce świata". Mszy św. w karmelitańskim sanktuarium Matki Bożej Szaplerznej w Czernej pod Krakowem przewodniczyć będzie bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.
"Obecnością w Czernej chcemy podziękować Panu Bogu za naszych misjonarzy, którzy przez pół wieku niestrudzenie i żarliwie głosili Ewangelię i dawali świadectwo karmelitańskiego życia" - napisał w zaproszeniu na uroczystości prowincjał karmelitów bosych o. Piotr Jackowski OCD.
Pod koniec czerwca 1971 r. pierwsi misjonarze z polskiego Karmelu wyruszyli z Poznania, by po kilku miesiącach przygotowań, we wrześniu, stanąć w Bujumbura - stolicy Burundi. Przez 5 miesięcy odbywali kurs języka kirundi, a następnie staż w różnych parafiach. W 1973 r. objęli parafię w Mpinga, prowadząc życie we wspólnocie zakonnej. We wrześniu 1973 r. podjęli starania o założenie nowej misji w Musongati. Parafię erygował tutaj bp Joachim Ruhuna 1 stycznia 1974 roku. Dziś powstaje tam sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.
Do pracy misyjnej w Burundi włączyło się Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Zakonnice rozpoczęły pracę w państwowym ośrodku zdrowia. Dziś codziennie przyjmują kilkudziesięciu pacjentów. Leki przysyłane z Polski stanowią zaplecze ich działań charytatywnych. Prowadzą też działalność dydaktyczną i pedagogiczną, opracowują system nauczania religii, sprawują nadzór nad katechistami oraz prowadzą zajęcia w szkole gospodarczej.
Członkowie Rodziny Szkaplerznej wspierają misjonarzy modlitwą, współpracują z zakonnym biurem misyjnym, prowadzą prelekcje i zajęcia w szkołach poświęcone misjom. Obejmują patronatem misyjnym zakonników posługujących w Afryce, tworząc dla każdego z nich wspólnoty osób, które zobowiązują się, by ich wspierać duchowo i materialnie. Symbolem współpracy między Rodziną Szkaplerzną a misjonarzami karmelitańskimi w Afryce są coroczne kiermasze misyjne, organizowane w lipcu w sanktuarium w Czernej.
Istotną pomocą misjonarzom jest zamawianie u nich intencji Mszy św. - okolicznościowych i gregoriańskich. - Oczywiście, ze względu na warunki misyjne i specyfikę pracy duszpasterskiej w Afryce, nie zawsze można podać termin ich odprawienia, trzeba jednak pamiętać, że często jest to jedyne źródło utrzymania misjonarza i jego parafii - wyjaśnia o. Włodzimierz Tochmański OCD, moderator prowincjalny Bractwa Szkaplerznego krakowskiej prowincji zakonu. Członkowie bractwa wspierają rozwój Kościoła w Afryce również poprzez adopcje kleryków karmelitańskich w Burundi i Rwandzie. Tą formą pomocy otoczonych jest 16 alumnów, którzy studiują we Francji, w Tanzanii i Burundi.
Na Rodzinę Szkaplerzną składają się wspólnoty Bractwa Szkaplerza NMP z Góry Karmel, grupy nawiązujące do duchowości szkaplerznej i niezliczona liczba osób indywidualnych. Szkaplerz ponadto noszą wszystkie zgromadzenia zakonne karmelitów i karmelitów bosych oraz Świecki Zakon Karmelitów Bosych. W sumie w Polsce jest ok. 4 tys. osób, które korzystają ze stałej formacji Bractwa Szkaplerznego. W Polsce szkaplerz karmelitański nosi ok. 500 tys. wiernych.