Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nowy Targ miastem od 675 lat

Wystawę poświęconą 675. rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Targowi i ekspozycję związaną 25-leciem sztandaru miejskiego można oglądać w stolicy Podhala.

Na wystawę związaną z miejskim sztandarem i jego historią składa się kilka plansz z bardzo ciekawymi informacjami i bogatym materiałem zdjęciowym, które pochodzą z rodzinnych archiwów nowotarskich samorządowców i nie tylko. - Sztandar ze św. Katarzyną Aleksandryjską był przygotowywany przez niemal pół roku przez siostry klaryski z ul. Grodzkiej w Krakowie. Co tydzień do nich jeździłem, oglądałem postępy prac, ale też pytałem, czy czegoś nie potrzebują - wspomina Marek Gruca, radny w kadencji 1994-1998, także członek Zarządu Miasta.

Na zdjęciach można oglądać pierwsze delegacje miejskie z pocztem sztandarowym. Sztandar poświęcił abp Marian Jaworski, który przyjechał do Nowego Targu w zastępstwie chorego kard. Franciszka Macharskiego. Ta chwila jest uwieczniona na wystawie, są też podziękowania dla sióstr klarysek, a nawet zapiski z kalendarza M. Grucy. - Wszystko skrzętnie zapisywałem, aby nic nie umknęło mojej uwadze - śmieje się nowotarżanin. Marek Gruca był jednym z inicjatorów powstania sztandaru. - Byliśmy z pielgrzymką u św. Jana Pawła II w 1995 roku. Ojciec Święty przyjął nas na dobrych kilka godzin. Z racji tego, że zbliżała się w 1996 r. okrągła rocznica lokacji miasta, postanowiliśmy działać - opowiada pan Marek. Zaprojektował go Marcin Ozorowski, a sztandar ujrzał światło dzienne już podczas wielkich obchodów 650-lecia Nowego Targu.

W komitecie nadzorującym prace, poza M. Grucą, działali jeszcze śp. Marek Fryźlewicz, śp. Józef Truty oraz wspomniany już projektant sztandaru. - Ta wystawa jest formą podziękowania dla tych 33 osób - fundatorów i zgromadzenia sióstr klarysek przy krakowskim kościele św. Andrzeja. Jako ciekawostkę powiem, że nazwiska osób figurują na 34 gwoździach wbitych w drzewce sztandaru. Pamiętać też musimy o tym, że z roku na rok kolejni samorządowcy odchodzą do wieczności - dodaje M. Gruca.

Z okazji 675. rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Targowi Urząd Miasta przygotował wystawę, w jej realizację włączyli się mieszkańcy miasta. Ich wiedzę, pamiątki i relacje zebrano w ekspozycję prezentowaną od środy 30 czerwca w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu (ul. Jana III Sobieskiego 4). Ujęto ją w 5 bloków tematycznych. Ekspozycja "Nowotarżanie mają głos" dostępna będzie do 30 września w godzinach pracy muzeum: wtorek-piątek 8.00-16.00 i sobota 9.00-14.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy