"Naskie Świątki" to tytuł XXXIV Wystawy Malarstwa na Szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II, którą można oglądać od 4 lipca w Zakopanem.
Wystawa malarstwa na szkle jest organizowana od 1988 r. w podziemiach witkiewiczowskiej kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce w Zakopanem przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. Wakacyjna ekspozycja gromadzi obrazy kilkunastu lokalnych artystów należące do sztuki ludowej Podhala. Tak jest i w tym roku.
"Naskie" w gwarze góralskiej znaczy po prostu "nasze". Świątkiem zaś nazywa się zazwyczaj ludową rzeźbę Osób Boskich bądź świętych. - W tegorocznej wystawie rozszerzamy zakres tej nazwy o malarstwo na szkle. Chcemy przybliżyć obraz Boga i świętych, jaki utrwalił się wśród górali polskich. Przedstawienia ludowe często naznaczone są "naskością", tzn. że Matka Boża i Pan Jezus są ukazywani w taki sposób, jakby pochodzili stąd, z Podhala. Dla górali wiara i pobożność jest czymś bliskim, osadzonym w codzienności. Zdarzenia opisane w Ewangelii nie są traktowane jak coś, co działo się dawno temu i nie ma związku z obecnym życiem, ale mają miejsce tu i teraz, są osadzone wręcz w góralskich realiach - wyjaśniają księża marianie.
Ekspozycja jest dostępna do zwiedzania od 4 lipca do 29 sierpnia w godz. 10.00-16.30 (niedziele 11.00-16.30) w podziemiach kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce Zakopanem. Wstęp wolny. Temu wydarzeniu kulturalnemu patronuje "Gość Niedzielny". Pamiętać należy jednak o obostrzeniach wynikających z trwającej wciąż pandemii. Stąd wystawę jednocześnie może zwiedzać ograniczona liczba osób.