Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zakopane. Sobotnie koncertowanie

Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają w sobotę 31 lipca o godz. 20 na 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku na festiwalowej scenie zaprezentują się tacy artyści jak Michał Markuszewski - organy oraz Flores Rosarum - żeński zespół wokalny.

Wakacyjna propozycja koncertowa skierowana jest nie tylko do melomanów, ale też do wszystkich którzy podczas codziennego zgiełku poszukują ciszy, spokoju i wytchnienia.

Ideą tegorocznego koncertu jest ukazanie piękna chorału gregoriańskiego, który zostanie zaprezentowany jako śpiew w swej czystej formie, a także jako temat służący za podstawę improwizacji organowej. Publiczność będzie mogła wysłuchać czterech antyfon maryjnych oraz hymnu Ave Maris Stella.

Każda z czterech antyfon będzie zaśpiewana w dwóch wersjach: wersji simplex, czyli prostej, gdzie temat jest ukazany w najprostszej, niezdobionej formie, oraz wersji solemnis, czyli uroczystej, gdzie śpiew jest dłuższy, a pierwotna melodia jest kunsztownie i zdobnie opracowana.

Koncert zakończy hymn Ave Maris Stella, którego szczególnie urokliwa melodia i zwrotkowa forma od dawna inspirowała wielu znanych kompozytorów, m.in. Claudio Monteverdi czy Antonio Vivaldi.

Wydarzeniu patronuje "Gość Niedzielny". Ze względu na trwającą pandemię w ramach tegorocznej odsłony jubileuszowej odbędzie się tylko jeden koncert.

Zakopane. Sobotnie koncertowanie   Flores Rosarum to renomowany krakowski zespół wokalny wykonujący muzykę sakralną. Kieruje nim s. prof. Susi Ferfoglia (na pierwszym planie, w okularach). Materiały prasowe
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama