Nowy numer 37/2021 Archiwum

Przed wymarszem Kadrówki

W piątek 6 sierpnia o godz. 7 rano z krakowskich Oleandrów, po uroczystym apelu, wymaszerują uczestnicy LVI (41. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Przemarsz upamiętnia wyjście z tego miejsca 107 lat wcześniej I Kompanii Kadrowej Strzelców, odprawianej przez komendanta Józefa Piłsudskiego. Kadrowiacy pod dowództwem Tadeusza Kasprzyckiego przekroczyli wówczas w Michałowicach granicę zaboru rosyjskiego, by walczyć o niepodległość.

W marszu, zwanym potocznie Kadrówką, pójdą: młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

Przed wymarszem odbywają się uroczystości patriotyczne z udziałem jego uczestników. Dzisiaj o godz. 18 w Kwaterze Legionowej na cmentarzu Rakowickim odbył się apel poległych. Na mogiłach poległych legionistów złożono kwiaty. O 19.30 odbył się  zaś apel przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego przy ulicy jego imienia.

Jutro, 5 sierpnia, odbędą się główne uroczystości poprzedzające wymarsz Kadrówki. O 15.45 rozpocznie się przemarsz uczestników marszu z asystą wojskową i orkiestrą z Oleandrów ulicami Piłsudskiego, Podwale, św. Anny na Rynek Główny, gdzie nastąpi złożenie kwiatów w miejscu przysięgi T. Kościuszki. Potem uczestnicy uroczystości przejdą ul. Grodzką na Wawel, gdzie o godz. 17 zostaną złożone kwiaty przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006-2009. O 17.30 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny, marszałka i jego żołnierzy. Następnie odbędzie się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą z Wawelu na plac o. gen. Adama Studzińskiego i złożenie kwiatów pod Krzyżem Narodowej Pamięci. Po uroczystościach uczestnicy przejdą na Mały Rynek, gdzie o godz. 19 rozpocznie się Krakowska Lekcja Śpiewania "Kadrówka 1914", organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki i miasto Kraków.

O 20.30 odbędzie się zaś uroczysty capstrzyk pod kopcem J. Piłsudskiego na Sowińcu, połączony ze złożeniem ziem w kopcu i apelem pamięci. W trakcie uroczystości osobom pracującym społecznie przy odnowie kopca w pierwszej połowie lat 80. ub. wieku  zostaną wręczone medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznane w ubiegłym roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama