Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nowy Targ z rondem Prymasa Tysiąclecia

Tuż przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego w stolicy Podhala zostało oficjalnie oddane do użytku nowe rondo, któremu patronuje Prymas Tysiąclecia.

Burmistrz miasta Grzegorz Watycha podkreślił, że uroczystość poświęcenia nowego obiektu komunikacyjnego upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, 40. rocznicę jego śmierci i zaplanowaną na 12 września beatyfikację niezłomnego hierarchy. - Jest też wyrazem szacunku, czci i uznania dla dokonań prymasa mocno związanego z naszym regionem - mówił G. Watycha.

Rondo Prymasa Tysiąclecia w Nowym Targu poświęcił w piątek 10 września ks. prał. Stanisław Strojek, nowotarski dziekan i proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rondo znajduje się w granicach tej właśnie parafii. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji z Nowego Targu, m.in. funkcjonariusze policji, a także dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 11. Kilka lat temu ta podstawówka sąsiadowała z nowotarskim Gimnazjum nr 2, któremu patronował kard. Stefan Wyszyński.

Burmistrz miasta zauważył też, że z nowego ronda można dojechać do ronda, któremu patronuje z kolei św. Jan Paweł II. - Wspólna droga prowadziła kiedyś tych przyjaciół na Podhale. Warto pamiętać, że kard. Wojtyła i kard. Wyszyński bywali w Nowym Targu, spotykali się na Podhalu - przypomniał G. Watycha.

Prymas Tysiąclecia lubił przyjeżdżać na Podhale. Dla upamiętnienia wakacji spędzanych tu przez niego paulini z parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Bachledówce budują Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas bywał tu w latach 1967-1973.

Warto dodać, że w nowotarskim magistracie można oglądać okolicznościową wystawę ze zdjęciami kard. Wyszyńskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama