Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nowy Targ ma sanktuarium św. Jana Pawła II przejdź do galerii

Kościół parafialny na nowotarskiej Równi Szaflarskiej został 11 września ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego sanktuarium św. Jana Pawła II.

Święty papież jest patronem  czterotysięcznej nowotarskiej parafii i kościoła. "Aby przybysze licznie przemierzający szlak prowadzący w kierunku gór oraz góralski ród od pokoleń strzegący tradycji mógł znaleźć w Zgromadzeniu Eucharystycznym, w posłudze konfesjonału, w ciszy adoracji i we wspomnieniu przykładu życia oraz słów wypowiadanych na Podhalu przez Świętego Jana Pawła II odpowiedź na swoje duchowe potrzeby" - napisał abp Jędraszewski w dekrecie ustanawiającym sanktuarium.

Rektorem-kustoszem został mianowany ks. Jan Karlak, proboszcz parafii. "Jemu jako kustoszowi tego miejsca wraz z jego współpracownikami zlecam troskę o to, by przybywający do Sanktuarium mieli zapewniony jak najobfitszy dostęp do środków zbawienia poprzez głoszenie Słowa Bożego, odpowiednio ożywione życie liturgiczne, zwłaszcza zaś sprawowanie Eucharystii i sakramentu pokuty oraz przez kultywowanie przyjętych we wspólnocie Kościoła form pobożności ludowej" -  dodał metropolita krakowski w dokumencie, który 11 września wręczył osobiście proboszczowi w trakcie uroczystości w kościele parafialnym.

Abp Jędraszewski podkreślił w homilii, że "mają tutaj przybywać parafianie i pielgrzymi, stąd i z odległych regionów ojczyzny i spoza niej po to, by na nowo, z głęboko przeżytym i odczuwalnym przeświadczeniem, mówić Chrystusowi: Wierzę, że Ty jesteś Jednorodzony Syn Boży, Mesjasz, który dla nas i dla naszego zbawienia przyszedł na świat". Sporo mówił w niej o patronie kościoła, który będzie w nim teraz czczony szczególnie. - Wszędzie tam, gdzie udawał się Jan Paweł II w swoich licznych podróżach apostolskich, z podobną mocą mówił o Chrystusie. Dawał świadectwo wiary hic et nunc (tu i teraz) na wszystkich areopagach  świata. Mówił o Chrystusie, podkreślając Jego głębokie powiązanie z każdym człowiekiem. Zwracał również uwagę na to, że żaden człowiek nie jest w stanie zrozumieć siebie, swojego człowieczeństwa, powołania i sensu życia bez odniesienia tego do Chrystusa. Bo Chrystus i tylko On jest kluczem do zrozumienia siebie- mówił abp Jędraszewski. Przypomniał także słowa Jana Pawła II kończące homilię wygłoszoną 8 czerwca 1978 r. na lotnisku w Nowym Targu: "polecam was Matce Chrystusowej w tylu innych sanktuariach, rozłożonych u podnóża Karpat, Beskidów, Bieszczadów, w diecezji tarnowskiej, w diecezji przemyskiej… na wschód i na zachód, w stronę Babiej Góry i Pilska, Karkonoszy i dalej. I na całej polskiej ziemi. Niechaj tego dziedzictwa Chrystusowej wiary i ładu moralnego strzeże św. Stanisław, episcopus et martyr, patron Polaków: świadek Chrystusa od tylu stuleci na naszej ojczystej ziemi"”.

W trakcie uroczystości głos zabrał także ks. Karlak. Nowy kustosz zaznaczył, że kościół na Równi Szaflarskiej "został wzniesiony dzięki modlitwom, ofiarom i pracy parafian i dobroczyńców, stając się miejscem modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu, ale dla Podhalan i przebywających do naszego regionu turystów i gości".

- Jako proboszcz i budowniczy tego kościoła zdaję sobie sprawę, że wraz z ogłoszeniem naszej świątyni sanktuarium św. Jana Pawła II staję wraz z duszpasterzami i parafianami przed zadaniem jeszcze ważniejszym i trudniejszym ze względu na czasy, by budować świątynię duchową w sercach i sumieniach ludzi, w ich codziennym życiu. By wszyscy przybywający w progi tego kościoła - sanktuarium znajdywali umocnienie wiary i miłości, by odradzali się do życia dla Boga i bliźniego, naśladując przykład naszego patrona. Pragnę zapewnić, że ufni we wstawiennictwo św. Jana Pawła II, nie ustaniemy w tym szlachetnym wysiłku, by - jak nasz patron - prowadzić ludzi do Chrystusa - dodał ks. Karlak.

Wiele osób, nie tylko parafian, prosi w nowotarskiej świątyni o wstawiennictwo patrona w ich intencjach. - W każdy trzeci czwartek miesiąca w świątyni jest odprawiane szczególne nabożeństwo do św. Jana Pawła II z uczczeniem jego relikwii. Odczytywane są m.in. wówczas prośby kierowane do niego przez wiernych - mówi ks. Karlak. Istnieją świadectwa wysłuchiwania tych próśb np. o dar macierzyństwa.

Na  zakończenie uroczystości ustanawiającej sanktuarium nowotarskie metropolita krakowski poświęcił kaplice różańcowe umieszczone przy północnej strony kościoła, które są darem parafian i darczyńców spoza parafii, dla uczczenia setnych urodzin Jana Pawła II.

Nowy Targ ma sanktuarium  św. Jana Pawła II   Kościół parafialny jest już teraz sanktuarium św. Jana Pawła II. Bogdan Gancarz /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama