Nowy numer 42/2021 Archiwum

Ruszają 15. Pola Chwały

Po rocznej przerwie Pola Chwały A.D. 2021 odbywać się będą w Niepołomicach od 24 do 26 września. Ich tematem przewodnim będzie 400. rocznica bitwy pod Chocimiem.

Zgodnie z tradycją, podczas wydarzenia prezentowane są wszystkie epoki, jednak tym razem, w związku z 400. rocznicą bitwy pod Chocimiem, w której armia pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza pokonała Turków, szczególnie mocno zaznaczony zostanie wiek XVII. Małopolska Chorągiew Husarska i Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej "Dextrarius" zaprezentują uzbrojenie i pokazy konne husarii, a Korpus Artylerii Najemnej pokaże repliki armat i muszkietów oraz pełne wyposażenie pomocnicze, a podczas pokazu przybliży publiczności obsługę puszkarską i strzelecką. Będzie można także zwiedzić obozy Banitów Zamojskich oraz Małopolskiej Zgrai Sarmackiej.

Bitwa chocimska zostanie odtworzona na olbrzymiej dioramie, czyli trójwymiarowej makiecie, na której widzowie będą mogli obserwować przemieszczanie się oddziałów uczestniczących w bitwie oraz wysłuchać komentarza, który wyjaśni wszystkie szczegóły starcia.

Pozostałe grupy rekonstrukcyjne będą przedstawiały broń, umundurowanie i sztukę wojenną od starożytności po czasy współczesne. Na terenach zielonych wokół niepołomickiego rynku i zamku rozłożą swoje obozy, które będzie można zwiedzać przez cały czas trwania imprezy. Jednocześnie na hipodromie poniżej zamku będą się odbywać pokazy walk z poszczególnych epok.

W sobotę 25 września na Zamku Królewskim w Niepołomicach, w ramach programu Dziedziniec Sztuki, odbędą się pokazy i warsztaty tańców XVII i XVIII w., a także wykłady poświęcone modzie tego okresu. O godz. 19 na koncert zaprasza Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a dzień zakończy uroczysty Bal 15-lecia Pól Chwały.

W niedzielę 26 września o godz. 11.00 ulicami Niepołomic przejdzie zaś widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w Polach Chwały.

Od kilku lat imprezie towarzyszy konferencja naukowa. W tym roku jej tematem będą normy społeczne, doświadczenia i relacje kulturowe okupacji wojskowych na przestrzeni dziejów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama