Nowy numer 48/2022 Archiwum

U siebie w domu

Parafianie z Zębu i Białki Tatrzańskiej świętowali 100-lecie swoich świątyń. Uroczystościom przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

W niedzielę 3 października metropolita krakowski odprawił Mszę św. w parafii św. Anny w Zębie, która świętowała 100. rocznicę poświęcenia i 10. rocznicę konsekracji najwyższej położnego kościoła w Polsce (1013 m n.p.m.). W homilii nawiązał do postaci patronki.

– Święta Anna pokazuje szczególnie, że się jest u siebie. Jest bardzo ściśle złączona z Matką Bożą i – tak jak Ona – wskazuje na Chrystusa i Jego Ewangelię, w tym na zdanie: „Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” – podkreślił arcybiskup.

Mówił, że kościół św. Anny to niezwykłe miejsce, które zachęca, by rozmawiać o tym, jak wygląda życie ludzi wierzących, wychowanie dzieci i młodzieży oraz zatroskanie o wypełnianie podstawowych obowiązków wynikających z przykazań. – Czeka nas wielkie zadanie pięknego, szlachetnego namysłu, czas rozważań o rzeczach ważnych, by jeszcze bardziej związać się z Chrystusem i jeszcze lepiej rozumieć, że nie ma prawdziwego, udanego życia bez Tego, który jest alfą i omegą – tłumaczył. Metropolita przewodniczył również uroczystościom związanym z 100. rocznicą konsekracji kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej.

– Jeżeli Matka Najświętsza broniła nas i dawała nadzieję w najbardziej trudnych czasach, to przecież niemożliwe, by nie słyszała naszych wołań, była obojętna na nasze modlitwy, zwłaszcza modlitwę różańcową – mówił hierarcha. Historię świątyni przypomniał ks. proboszcz Jan Byrski. Więcej o parafii w Białce na s. VIII, a galeria z uroczystości w podhalańskich wspólnotach na: krakow.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy