Nowy numer 47/2021 Archiwum

Odznaczenie dla arcymistrza szachowego

Jan Krzysztof Duda z Wieliczki, arcymistrz szachowy, zwycięzca Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE w 2021 r., został dziś uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

Uroczystość odbyła się w warszawskim Pałacu Prezydenckim. Odznaczenie 23-letniemu szachiście nadał i wręczył osobiście prezydent Andrzej Duda. Uhonorowano także osoby z zespołu wspierającego arcymistrza - Adama Dzwonkowskiego, Kordiana Lacha i Małgorzatę Siekańską. - Sukces jest rzeczywiście ogromny, chociaż pan Jan Krzysztof jest jeszcze bardzo młody. To największy sukces od czasów naszych wielkich mistrzów, którzy reprezentowali Polskę jeszcze przed drugą wojną światową, zdobywali drużynowo złote medale na olimpiadzie szachowej w Hamburgu w 1930 roku. Pana kariera, pana rozwój jest niesamowity. Puchar Świata i wcześniejsze kolejne laury są znaczące. Chcielibyśmy i tego życzymy, żeby zajął pan pierwsze miejsce w świecie - powiedział prezydent, nawiązując do zdobycia przez J.K. Dudę w sierpniu Pucharu Świata po zwycięstwie nad Siergiejem Karjakinem z Rosji. - Nikt nie osiąga sukcesu sam. Potrzebne jest wsparcie teamu i najbliższych, ta siła i wiara, które drzemią w rodzinie i dają moc sprawczą - dodał prezydent.

Adam Dzwonkowski, szef Duda Team, przypomniał, że kariera wielickiego arcymistrza "zaczęła się tak naprawdę... w kościele, kiedy mama wysłuchała przypowieści o talentach. Przez następne 18 lat Janek udowadniał wielokrotnie, że pokłady jego talentu są chyba większe niż soli w kopalni w Wieliczce, gdzie mieszka. Pracując z nim, mamy nadzieję, że to jest dopiero początek jego wspaniałej kariery". Pierwszym trenerem szachowym J.K. Dudy, który zaczął grać w wieku 5 lat, był Andrzej Irlik.

Czytaj także:

Kiedy szachownica płonie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama