Nowy numer 38/2023 Archiwum

W Krakowie obradują przełożeni zakonów męskich

Do jutra w Akademii "Ignatianum" trwać będzie 147. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Tematem spotkania jest udział zakonników w procesie synodalnym. W dyskusję wprowadzą dwa wystąpienia - o. Carlosa Garcii Andrade CMF z Rzymu, który podejmie temat "Synodalność kościelna. Nowe spojrzenie, które uwzględnia przeszłość, by spojrzeć ku przyszłości", oraz ks. Grzegorza Strzelczyka, który będzie mówił na temat "Między ideą synodalności a praktyką synodalną. Uwagi o szansach i zagrożeniach".

Przewidziana jest dyskusja panelowa dotycząca zaangażowania zakonów męskich w Polsce w proces synodalny, w której wezmą udział obaj prelegenci. Animację tego panelu podejmą ks. Zenon Hanas SAC, prowincjał pallotynów z Warszawy, i o. Jarosław Paszyński SJ, prowincjał jezuitów z Krakowa, gospodarz spotkania.

W drugim dniu obrad głównym prelegentem będzie o. prof. Dariusz Borek OCarm (UKSW), który podejmie temat zmian w prawie karnym Kościoła według konstytucji apostolskiej "Pascite gregem Dei", które wejdą w życie od 8 grudnia.

Natomiast tematyczne informacje przedstawią także o. prof. Waldemar Linke CP, który zaprosi na Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych, oraz o. Aleksander Bober CMF, który przedstawi możliwości studiowania w Instytucie Teologii Życia Konsekrowanego.

Pierwszego dnia Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a drugiego dnia - bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP. Celebracje będą odbywać się w jezuickiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast