Kraków. Będzie skwer bł. Hanny Chrzanowskiej

Taka decyzja zapadła podczas sesji Rady Miasta Krakowa.

Z wnioskiem o nazwanie skweru imieniem bł. Hanny Chrzanowskiej dla obszaru w sąsiedztwie murów klasztoru sióstr karmelitanek bosych na ul. Łobzowskiej wystąpiły Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich w Krakowie, Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie oraz parafia św. Mikołaja w Krakowie.

Jak uzasadniano we wniosku, nazwanie zaproponowanego terenu upamiętni zasłużoną dla krakowskiego i polskiego pielęgniarstwa osobę bł. Hanny Chrzanowskiej. "Swoją postawą w życiu prywatnym i publicznym zasłużyła na tytuł błogosławionej Kościoła katolickiego oraz zapisała się na kartach historii, podejmując działania zmierzające do zapewnienia osobom chorym godnej opieki pielęgniarskiej" - podkreślono. 

Hanna Chrzanowska od końca II wojny światowej do śmierci mieszkała przy ul. Łobzowskiej i tam też powstanie upamiętniający ją skwer.

Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Jej beatyfikacja odbyła się 28 kwietnia 2018 roku w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przewodniczył jej papieski legat kard. Angelo Amato.

« 1 »