Nowy numer 48/2021 Archiwum

W kalwaryjskim sanktuarium trwa budowa bożonarodzeniowej szopki

Ruchoma szopka jest jedną z największych i najbardziej znanych w Polsce.

Dekoracja w bazylice Matki Bożej Anielskiej powstaje na podeście o powierzchni 30 m kw., z tłem (panorama Betlejem) o wymiarach 11 na 8 metrów. Składa się z figur statycznych, których jest ponad 100, oraz z ok. 50 ruchomych elementów. Jak co roku, również i w tym w dekoracji znajdą się nowe figury, które zostały przywiezione z Neapolu.

Zamontowanie w bazylice tych elementów nie oznacza, że to dopiero początek prac nad szopką. Przygotowania zaczęły się bowiem już wcześniej, w klasztornym zaciszu. Teraz natomiast bracia, którzy są odpowiedzialni za powstanie szopki, będą pracować nocami, by nie zakłócać nabożeństw i nie przeszkadzać wiernym w modlitwie.

Co ważne - jak przekonują bernardyni - szopka nigdy nie była i nie jest jedynie fotograficznym odtworzeniem Jerozolimy. W powstaniu tego dzieła chodzi o to, by wprowadzić wiernych w tajemnicę narodzenia Bożego Syna, przypominając im, że On chce przyjść do nas w zwykłej codzienności: pośród zgiełku, pomiędzy ludzkimi sprawami, w najmniej oczekiwanych przez nas momentach i w miejscu, którego nie uznajemy za atrakcyjne i wygodne.

Inauguracja szopki nastąpi tuż przed Pasterką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama