Nowy numer 4/2022 Archiwum

Dla małżeństw starających się o dziecko

Stowarzyszenie "Abraham i Sara" oraz Krakowskie Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych zapraszają do udziału w Dniu Modlitw o Dar Potomstwa oraz w Adwentowym Dniu Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się 5 grudnia w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Drugie - 11 grudnia miało odbyć się w kościele św. Jadwigi Królowej w Krakowie, jednak w ostatnich dniach zapadła decyzja, iż ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną dzień skupienia po raz trzeci odbędzie się on line.

- Naszym marzeniem jest, aby pary doświadczające dłuższego lub krótszego okresu oczekiwania na dziecko miały świadomość, że cały Kościół wstawia się za nimi, że towarzyszy im w ich ogromnej tęsknocie. Może szczególnie ważne jest, aby to lokalna wspólnota parafialna otaczała je modlitwą i troską, dlatego do zaangażowania się w Dzień Modlitw o Dar Potomstwa zachęcamy wszystkie parafie i wspólnoty - mówią organizatorzy.

Stowarzyszenie przez wszystkie lata działalności spotkało setki małżeństw, które doświadczały bólu przedłużającego się oczekiwania na dziecko. - Niepłodność to ogromny problem, a stres związany z nim psychologowie porównują ze stresem odczuwanym po śmierci najbliższych. Pary niepłodne często zamykają się w swoim trudnym doświadczeniu, ciężko im o nim mówić, przez to czują się niedostrzegane i pomijane. Takie małżeństwa mówią nam, że czują się niezauważone w Kościele. Jest oczywiście wiele miejsc, gdzie takie pary mogą znaleźć wsparcie i zrozumienie, ale wciąż jest ich za mało - zauważa Mateusz Pękala, prezes Zarządu Stowarzyszenia "Abraham i Sara" w Krakowie.

W planie dnia są Msza św. (godz. 12.30) pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego w górnym kościele w sanktuarium św. Jana Pawła II oraz (o godz. 14.45) krótka konferencja - świadectwo małżonków Karoliny i Grzegorza, którzy po kilku latach oczekiwania cieszą się trójką dzieci, i komentarz psychologa Aleksandry Siódmak, która od wielu lat pracuje z parami doświadczającymi problemów z płodnością (biała sala).

W Adwentowym Dniu Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych mogą wziąć natomiast udział małżeństwa sakramentalne, które wcześniej zapiszą się poprzez formularz dostępny na stronie www.abrahamisara.pl (tam również znajduje się szczegółowy program). Koszt uczestnictwa wynosi 25 zł od osoby, a zapisy trwają do 10 grudnia.

Rozważania o duchowym podejściu do niepłodności wygłosi ks. dr Mirosław Czapla, wieloletni duszpasterz Duszpasterstwa Małżeństw Niepłodnych. To kapłan, który wysłuchał historii setek małżeństw, doświadczających problemów z płodnością - historii czasem zakończonych happy endem, a czasem dopiero rozpoczynających się.

W programie dnia znają się również: spotkanie z psychologiem klinicznym, psychoterapeutą Iwoną Pieniążek (która opowie o przeżywaniu straty), świadectwo rodziny, która po latach oczekiwania doczekała się narodzin pięciorga dzieci, wspólnotowa Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość spowiedzi, uwielbienie z modlitwą wstawienniczą, które poprowadzi Saletyńska Wspólnota Nowej Ewangelizacji, oraz posiłki.

Wszystkie intencje "omadlać" zaś będą, jak zawsze, krakowskie siostry nazaretanki.

Oba wydarzenia odbędą się pod hasłem: "Towarzysząc tęsknocie".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama