Nowa Zakopianka. Otwarcie odcinka Lubień-Naprawa

W godzinach popołudniowych 30 listopada zostanie udostępniona dla ruchu prawa jezdnia nowej Zakopianki na odcinku Lubień-Naprawa, w kierunku Zakopanego. Na jezdni lewej, w kierunku Krakowa, ruch także będzie się odbywał dwoma pasami.

Nowy odcinek liczy 7,6 km. Podczas powstawania traktu drogowego wybudowano 10 obiektów inżynierskich dla każdej jezdni oraz 6 małych obiektów na potoku Krzywańskim.

Odcinek Lubień-Naprawa jest częścią blisko 17-kilometrowej drogi ekspresowej zakończonej w Rabce-Zdroju, którą podzielono na trzy części realizacyjne. Wartość całkowita kontraktu na drogę S7 Lubień-Rabka-Zdrój wynosi blisko 2,5 miliarda złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to kwota około 1,4 miliarda złotych.

Choć nowa droga będzie dopuszczona do użytku, to wciąż będą wykonywane prace poza jezdnią, m.in. roboty ziemne i melioracyjne pod obiektami inżynierskimi. Kontynuowane są też prace przy budowie ogrodzenia trasy. Nie będzie można korzystać z miejsc obsługi podróżnych: MOP Lubień i MOP Krzeczów, gdyż tu również trwają prace wykończeniowe. Wszystkie te roboty będą trwały, dopóki pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Nie jest jeszcze znana dokłada data oddania dwóch tuneli, do których kierowcy wjadą w Naprawie i wyjadą w Skomielnej lub na odwrót. Obiekty miały być oddane do użytku jeszcze w tym roku, jednak nie stało się tak z uwagi na opóźnienia prac.

Kiedy ruch w tunelach będzie udostępniony dla ruchu drogowego, czas przejazdu z Krakowa na Podhale bardzo się skróci. W obydwu kierunkach kierowcy skorzystają z drogi dwupasmowej. Odcinek drogi dwupasmowej obecnie kończy się w Rdzawce przed Nowym Targiem, ale i na tym odcinku budowana jest nowa zakopianka z jezdnią dwupasmową w obu kierunkach. Do tego w stolicy Podhala powstają dwa węzły komunikacyjne, które pozwolą ominąć miasto i przejechać w kierunku Zakopanego albo skręcić na Białkę i Bukowinę czy na Czarny Dunajec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..