Ponad 500 prac konkursowych przygotowali uczestnicy Podhalańskich Mikołajek, które od wielu lat odbywają się w parafii św. Brata Alberta w Jabłonce-Borach. Podsumowanie wydarzenia odbyło się 5 grudnia, dzień przed wspomnieniem św. Mikołaja.
Proboszcz ks. Grzegorz Łomzik przypomina, że ideą Podhalańskich Mikołajek od początku było podkreślanie znaczenia prawdziwej postaci św. Mikołaja. - To nie żadna postać bajkowa czy z reklamy, ale biskup Miry z terenu dzisiejszej Turcji. Słynął z tego, że cały majątek, który miał po rodzicach, rozdał potrzebującym. Dlatego maluje się go nieraz z trzema złotymi kulami, które są symbolem tego przekazywanego dobra - tłumaczy ks. Łomzik.
Podhalańskim Mikołajkom towarzyszyły dwa konkursy - plastyczny i literacki. W plastycznym uczestnicy przygotowywali pracę ukazującą dzieło św. Mikołaja we współczesnym świecie. Dzieci i młodzież miały także możliwość przygotować prace plastyczne pod hasłem: "Jak błogosławiony kard. Wyszyński realizował w swoim posługiwaniu misję Patrona Dobroci, Świętego Mikołaja?". Z kolei w literackich zmaganiach należało przygotować wiersz lub opowiadanie do tematu "Dzięki niektórym dziełom wykonywanym przez ludzi o wielkim sercu również i dzisiaj możemy spotkać św. Mikołaja".
- Dzieci i młodzież, może nawet nieraz bardziej niż dorośli, potrafią dostrzec każdą maleńką iskierkę, która w sercach potrzebujących wznieca potem ogromny płomień wdzięczności. Charakterystycznym znakiem działania świętego patrona było niesienie pomocy w skrytości serca. Dlatego niech św. Mikołaj przepełni teraz serca wszystkich tych, którzy w ten szczególny dzień stali się jego pomocnikami. Niech napełni te serca radością płynącą z serca i uśmiechów dzieci - zaznacza ks. Łomzik. Dziękuje też rodzicom i wychowawcom za przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursu. Konkursowemu jury przewodniczyła Bożena Bryl, dyrektor nowotarskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty.
Ksiądz Łomzik dziękuje też wszystkim darczyńcom, dzięki którym były możliwe zakup nagród i organizacja wydarzenia. W ich gronie są: Antoni Karlak - wójt gminy Jabłonka, Anna Paś-Filipek - dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce, Krzysztof Faber - starosta nowotarski, Grażyna Karlak, przedsiębiorcy z firm Wolski z Mizernej i Komwald z Podwilka oraz Anna Szperlak.
Laureaci Konkursu Literackiego i Plastycznego (podajemy tylko I miejsca w różnych kategoriach): Milena Kulawiak (kl. III SP nr 2 Zubrzyca Górna), Julia Pawlak (kl. VI SP nr 1 w Lipnicy Wielkiej), Wiktoria Szyszka (kl. VII SP nr 3 w Spytkowicach), Katarzyna Chybowska (kl. III Prywatne LO w Nowym Targu), Martyna Kulawiak (kl. II SP w Zubrzycy Dolnej), Nikola Jasica (kl. VI SP nr 1 w Jabłonce), Karolina Leszcz (kl. VII SP w Czarnym Dunajcu), Weronika Jarosz (kl. III Prywatne LO w Nowym Targu), Julia Krupa (Przedszkole nr 2 w Nowym Targu), Gabriela Jasiura (SP nr 4 w Lipnicy Wielkiej), Anita Sikora (SP w Skrzypnem), Julia Wilkus (SP w Skrzypnem).