Nowy numer 4/2022 Archiwum

Wspólnota Hanna organizuje święta z osobami w kryzysie bezdomności

Spotkanie przy stole w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia albo przygotowanie paczek z upominkami dla ubogich - ze względu na pandemię przygotowane są dwa warianty świętowania.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia członkowie wspólnoty działającej przy parafii św. Mikołaja w Krakowie planują spotkanie dla ponad 100 osób w kryzysie bezdomności oraz ubogich.

Sytuacja pandemiczna może jednak uniemożliwić świętowanie. Ubodzy zostaną wówczas obdarowani osobistymi prezentami, przygotowanymi z myślą o konkretnych osobach, oraz paczkami żywnościowymi i ciepłym posiłkiem.

W tym celu na portalu zrzutka.pl (TUTAJ) została uruchomiona zbiórka pieniędzy. Potrzeba 9 tys. zł, które zostaną przeznaczone na zakup produktów do przygotowania świątecznych potraw, uniwersalne, praktyczne prezenty dla gości, ofiarę za salę, gdzie odbędzie się obiad, oraz na mniejsze wydatki związane między innymi z drukowaniem zaproszeń czy sprzątaniem sali.

W sytuacji, kiedy ze względu na obostrzenia pandemiczne nie będzie możliwe zorganizowanie spotkania, zebrane pieniądze pozwolą na przygotowanie wyjątkowych prezentów dla każdego z ubogich. "Jako, że wielu znamy już odpowiednio długo, wiemy, co każdej i każdemu z nich mogłoby sprawić radość oraz co przyniosłoby nowe pokłady nadziei w ich sercach" - wyjaśniają organizatorzy zbiórki. Dodatkowo zebrane pieniądze przydadzą się do przygotowania świątecznych posiłków i paczek żywnościowych, które zostaną zawiezione do krakowskich noclegowni. Środki, które nie zostaną wykorzystane na organizację świąt, przeznaczone będą na rzecz środowych spotkań z osobami doświadczającymi bezdomności oraz na inne działania związane z troską o nie.

Wspólnota Hanna organizuje świętowanie Bożego Narodzenia już po raz szósty. Zaczynali skromnie - na krakowskich Plantach, przy prowizorycznych stołach. W następnych latach, dzięki finansowemu wsparciu uzyskanemu ze zbiórek, udało się zorganizować spotkania już pod dachem. W zeszłym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, nie mogli urządzić tradycyjnego spotkania. Zamiast tego przygotowali osobiste prezenty, paczki żywnościowe i świąteczne posiłki.

Wspólnota Hanna to grupa młodych ludzi, którzy od kilku lat troszczą się o osoby doświadczające bezdomności w Krakowie. Zazwyczaj ich spotkania rozpoczynają się od przygotowania kanapek i ciepłych napojów. W okresie jesienno-zimowym zapewniają również zupę. Następnie modlą się za swoich ubogich przyjaciół i wyruszają kilkuosobowymi grupami w stałe miejsca, by ich spotkać. Przed pandemią organizowali również większe spotkania na "kółku", czyli na skwerze im. Andrzeja Wajdy w okolicy Teatru im. Słowackiego.

"Nie jesteśmy ekspertami od bezdomności ani pracownikami socjalnymi. Na co dzień pracujemy lub studiujemy. Jednak w czasie wolnym od obowiązków towarzyszymy osobom poznanym na ulicach naszego miasta. Przy ciepłej herbacie budujemy relacje, które pomagają nam coraz lepiej rozumieć naszych przyjaciół oraz ich codzienność" - piszą o sobie członkowie grupy, której patronką jest bł. Hanna Chrzanowska.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama