Krzyki, wybuchy, flagi Solidarności powiewały na tle samochodów milicji i ZOMO. 12 grudnia na nowotarskim rynku odbyła się inscenizacja przedstawiająca sceny ze stanu wojennego.
Mottem obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego były słowa ks. prof. Józefa Tischnera: "Największa solidarność jest solidarnością sumień", które wypowiedział 19 października 1980 roku.
Uroczystości 12 grudnia rozpoczęła o godz. 11 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Katarzyny z udziałem pocztów sztandarowych w oprawie muzycznej chóru Gorce. Na rynku miał miejsce apel poległych, połączony ze składaniem wiązanek pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność".
W ramach wydarzeń nawiązujących do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na nowotarskim rynku została otwarta wystawa przygotowana przez IPN w Krakowie. Do jej oglądania zaprosił Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN.
Wiele emocji wzbudziła inscenizacja historyczna "Solidarność nie zginie w góralskiej dziedzinie", przygotowana przez grupę rekonstrukcyjną PGRH "Błyskawica". W centrum miasta nagle pojawili się milicja i ZOMO. Górale grający członków "S" nie dali za wygraną i starli się z funkcjonariuszami władz komunistycznych. Poleciały w ich kierunku kamienie i wyzwiska. Na rynku pojawiły się stare samochody, pamiętające lata 80. XX wieku.
Kolejnym punktem obchodów było spotkanie w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu, podczas którego nie zabrakło przemówień okolicznościowych, m.in. podhalańskich parlamentarzystów. Zostały także wręczone medale i dyplomy dla zasłużonych działaczy NSZZ "Solidarność". W ceremonii wzięły udział władze małopolskiej Solidarności. Na zakończenie odbył się koncert pamięci prześladowanych w okresie stanu wojennego "Żeby Polska była Polską" w wykonaniu artystów ze Studia Piosenki "Septyma", zespołów Iskra, Młode Podhale i Sylaba. Na scenie MCK wystąpiła także Lubelska Federacja Bardów z koncertem "Nie zapomnijcie tamtych dni".
Na wydarzenie zaprosili: Region Małopolski NSZZ "Solidarność" - Oddział nr 6 w Nowym Targu, burmistrz Nowego Targu, Stowarzyszenie NZS, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, a także województwo małopolskie. Wydarzeniu patronował "Gość Niedzielny".