Na granicy polsko-słowackiej, na dawnym przejściu granicznym w Łysej Polanie, 12 grudnia słowaccy skauci przekazali polskim harcerzom Betlejemskie Światełko Pokoju, które zostało zapalone w Grocie Betlejemskiej.
Uroczystości miały miejsce najpierw na przejściu granicznym w Łysej Polanie, a potem w ośrodku na Głodówce, dokąd Światełko Betlejemskie przyniosły reprezentacje poszczególnych harcerskich chorągwi z całego kraju. Druhowie wzięli też udział w uroczystej Mszy św., po której udali się ze Światełkiem Betlejemskim w rejon całej Polski.
Tegorocznemu Betlejemskiemu Światełku Pokoju towarzyszy pierwsza Rowerowa Sztafeta BŚP. To inicjatywa Bike Jamboree. Harcerki i harcerze pokonają ponad 100 km dziennie, aby w zimowych warunkach rowerem dowieźć światło do Warszawy. Następnie przekażą je przedstawicielom Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Akcję "Światła Pokoju" z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju światełko dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski.
Na Podhalu Betlejemskie Światełko Pokoju będzie uroczyście przywitanie i przekazane 16 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. U Królowej Podhala zostaną zapalone też pierwszy raz iluminacje świąteczne w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym i ołtarzu polowym, przy którym w 1997 r. Różaniec odmawiał papież Jan Paweł II. Mali górale ozdobią też choinki, które zostaną postawione przy szopce.