Zakopane. "Katownia Podhala" jako oddział Muzeum Tatrzańskiego

Willa Palace, zwana "Katownią Podhala", od 13 grudnia stała się własnością Muzeum Tatrzańskiego. W "Palace" przesłuchiwani przez Gestapo byli m.in. bł. ks. Piotr Dańkowski i przyszły Prymas Tysiąclecia ks. Stefan Wyszyński.

Przeniesienie własności oraz dokonanie darowizny części nieruchomości odbyło się na podstawie Uchwały Rady Miasta Zakopane, która 30 czerwca 2021 r. przychyliła się do wniosku o przekazanie budynku Muzeum Tatrzańskiemu. Dzięki tej decyzji Muzeum stało się jedynym dysponentem nieruchomości, w której utworzone zostanie muzeum męczeństwa oraz muzeum gór i wybitnych ludzi z nimi związanych. Obecnie trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem generalnego remontu oraz przygotowaniem ekspozycji.

- Budynek Palace został przekazany w dobre ręce Muzeum Tatrzańskiego. Jesteśmy pewni, że znajdzie się tam muzeum, o którym marzyliśmy. Cieszę się, że udało się przekonać właściciela do sprzedaży, że wsparła nas w tym Rada Miasta. Cieszę się, że możemy współpracować z Muzeum Tatrzańskim i jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie jeszcze dużo owoców dla Zakopanego - mówi Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

W czasie okupacji, od listopada 1939 roku, w "Palace" przy ul. Chałubińskiego 7, niedaleko dworca PKP, znajdowała się siedziba Gestapo, a piwnice zostały zaadoptowane na cele więzienne. Przez "Palace" zwane "Katownią Podhala" przeszło kilka tysięcy Polaków. Większość męczono, ok. 250 osób zabito na miejscu, wielu kierowano do innych więzień i obozów koncentracyjnych. Wśród więźniów "Palace" byli m.in. bł. ks. Piotr Dańkowski, Franciszek Gajowniczek, Kurierzy Tatrzańscy - Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, a także dr Wincenty Galica, Marian Polaczyk i Władysław Szepelak, z których inicjatywy w 1994 r. w podziemiach powstało niewielkie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace".

Kilka godzin w "Palace" spędził też na przesłuchaniach młody duchowny ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski.

Budynek w 2017 r. został zakupiony przez miasto. Wcześniej był tam pensjonat. 9 mln zł na zakup budynku przeznaczyła ówczesna premier Beata Szydło, a całkowita cena zakupu wyniosła 11,5 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..