Rocznice o. Leona

Ojciec Leon Knabit, benedyktyn z krakowskiego Tyńca, ukończył wczoraj 92. rok życia. Dzisiaj z kolei mija 68 lat od chwili jego święceń kapłańskich.

Tak wspomniał je w 2018 r., gdy obchodził 65. rocznicę święceń: "Jestem wdzięczny Panu Bogu za moje kapłaństwo. Zostałem wyświęcony 27 grudnia 1953 r. w Siedlcach przez biskupa Ignacego Świrskiego wcześniej niźli koledzy z mojego rocznika seminaryjnego. Nota bene żyję tak długo, że prawie wszystkich ich przeżyłem. Dzięki Panu Bogu. mimo że jestem już nieco słaby fizycznie, to zachowuję moc duchową; mogę odprawiać Mszę św., pisać i być z ludźmi w wielkiej przyjaźni".

Słabość fizyczna go nie opuszcza, w październiku ub. roku przeszedł COVID-19, w kwietniu znów był w szpitalu z powodu pogarszającego się samopoczucia. Ten najstarszy obecnie mnich tyniecki wciąż jednak służy modlitwą i radą swoim współbraciom zakonnym oraz wielu innym osobom spragnionym jego wskazówek duchowych.

Urodził się 26 grudnia 1929 r. w Bielsku Podlaskim, otrzymując na chrzcie imię Stefan. Po studiach w siedleckim seminarium duchownym i wyświęceniu w 1953 r. pracował w różnych miejscach diecezji siedleckiej. W latach 1956-1958 był kapelanem i rektorem Domu Diecezjalnego w Pewli Małej w Beskidzie Żywieckim, w granicach ówczesnej archidiecezji krakowskiej. Tam w lutym 1958 r. poznał ks. Karola Wojtyłę. Spotkali się ponownie po kilku miesiącach tego samego roku w... Tyńcu. "W lipcu 1958 r. uzyskałem bowiem zgodę na wstąpienie do klasztoru (»wprowadziłem się« tam dokładnie 16 lipca). On natomiast na początku sierpnia przyjechał do Tyńca na indywidualne rekolekcje. - A ksiądz co tu robi? - zapytał. - Ja - odpowiedziałem - jestem tu kandydatem. - Cooo? - nie krył zdumienia. Widać nie dowierzał. że młody, nie bardzo opanowany ksiądz może się przemienić w poważnego benedyktyńskiego mnicha" - wspominał o. Leon w książce "Spotkania z wujkiem Karolem". Ksiądz Wojtyła został wkrótce biskupem. Przez dalsze lata posługi kapłańskiej w Krakowie i w Rzymie, już jako papież, dawał w trakcie spotkań liczne przykłady sympatii i szacunku wobec zakonnika benedyktyńskiego. Ojciec Knabit był m.in. komentatorem w trakcie spotkań modlitewnych z Janem Pawłem na krakowskich Błoniach w 1979 i 1983 roku.

Ksiądz Stefan Knabit złożył w 1960 r. pierwsze śluby zakonne, otrzymując imię Leon. W 1963 r. złożył śluby wieczyste. Po ślubach został proboszczem parafii tynieckiej. Funkcję tę pełnił do 1970 roku. Potem, do roku 1980 r., był w klasztorze tynieckim mistrzem nowicjatu. W 1983 r. skierowano go do klasztoru w Lubiniu, gdzie przez 10 lat był przeorem. Później wrócił do Tyńca, gdzie także powierzano mu odpowiedzialne funkcje zakonne, m.in. w latach 2001-2002 - przeora.

Ojciec Knabit jest znany z różnorodnej działalności duszpasterskiej, trafiającej skutecznie do rozmaitych sfer społeczeństwa. Był przez kilkadziesiąt lat katechetą, jest cenionym rekolekcjonistą i pisarzem. Jego praca ma charakter multimedialny. Napisał kilkadziesiąt książek z zapisem m.in. rekolekcji, kazań, refleksji, felietonów i komentarzy, wspomnień o Karolu Wojtyle - Janie Pawle II, tekstów dla dzieci. Jest stałym autorem "Gościa Niedzielnego", w 2013 r. jego teksty pisane na łamach GN zostały zebrane w tomie "Sądy kapturowe". Nie koniec na tym. Dużą popularność przyniosły mu audycje telewizyjne m.in. "Ojciec Leon zaprasza", "Ojciec Leon zawodowiec" i "Sekrety mnichów". Od 2009 r. pisze także regularnie komentarze na swoim blogu internetowym. Jego książki cieszą się niesłabnącą popularnością. W trakcie corocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest zawsze rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę spotkań autorskich.

Od 2009 r. imię o. Leona nosi przedszkole nr 133 w Tyńcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..