Nowy numer 4/2022 Archiwum

W 2021 roku sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad milion pielgrzymów

Oznacza to, że pomimo wielu trudności, do Kalwarii przybyło ponad trzy razy więcej pątników niż w roku poprzednim.

Zarówno rok 2020, jak i 2021, naznaczone były pandemią COVID19, a to spowodowało, że dużo więcej osób uczestniczyło w modlitwie za pomocą transmisji internetowej, która trwa w sanktuarium przez cały dzień.

Po raz kolejny niemożliwe było zorganizowanie Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu. Co prawda w tygodniu odpustowym odbywały się wszystkie nabożeństwa i sprawowano sakramenty, ale odwołano wydarzenia towarzyszące. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa odprawiona została w kalwaryjskiej bazylice, a przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Pielgrzymi, którzy nie mogli przebywać wewnątrz świątyni, modlili się na Dróżkach Kalwaryjskich, ponieważ nabożeństwo było nagłośnione na trasie dróżek. W modlitwie uczestniczyli również wierni za pośrednictwem transmisji internetowej. W tym dniu na antenie TVP1 został też wyemitowany koncert "W Jego ranach uzdrowienie", który odbył się w bazylice.

Od 11 do 12 czerwca trwało w sanktuarium 389. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Kalwaria była również miejscem obrad m.in. rektorów polskich seminariów duchownych oraz polskich egzorcystów, międzynarodowego zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich oraz międzynarodowego zjazdu dziennikarzy telewizji EWTN. Ważnym wydarzeniem w życiu kalwaryjskiego sanktuarium i klasztornej wspólnoty był wybór o. Konrada Cholewy OFM na definitora generalnego Zakonu Braci Mniejszych, którego dokonała Kapituła Generalna Zakonu obradująca w Rzymie. Zarząd Prowincji na stanowisko kustosza sanktuarium powołał o. Gracjana Kubicę OFM.

Obchody Wielkiego Odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP przebiegały zgodnie z wytycznymi sanitarnymi i zgromadziły rzesze pątników. Przez cały odpustowy tydzień w bazylice i na dróżkach modliło się ok 170 tys. wiernych. Rzesze pielgrzymów przybyły także na doroczną Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która miała miejsce w niedzielę 5 września.

Wśród pielgrzymów zaobserwowano wzrost osób modlących się na Dróżkach Kalwaryjskich i w bazylice w gronie rodziny. Wielu pielgrzymów przybywa także indywidualnie. W minionym roku kalwaryjscy zakonnicy spędzili 3340 godzin w konfesjonale. Posługa spowiedzi, obok sprawowania innych sakramentów i głoszenia słowa Bożego, jest bowiem jednym z głównych aspektów działalności kalwaryjskiego sanktuarium. Zakrystia bazyliki, Dom Pielgrzyma oraz Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało 50 746 pielgrzymów w grupach zorganizowanych. Grup spoza Polski przybyło natomiast jedynie piętnaście. Wszystkich pielgrzymów przybyłych do sanktuarium w ciągu minionego roku zarejestrowano z kolei 1 005 463.

W 2021 roku rozpoczęto też realizację Projektu "Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO", który jest współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 i zakłada renowację ośmiu kaplic znajdujących się na dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz remont i przystosowanie do celów edukacyjnych i kulturalnych trzech zabytkowych budynków przyklasztornych.

W czerwcu ubiegłego roku rozpoczął także działalność Dom Życia, czyli placówka świadcząca pomoc rodzinom i osobom dotkniętym nieuleczalną chorobą dziecka w łonie matki, zwłaszcza zespołami wad letalnych. Pomoc psychologiczną i duchową mogą również otrzymać rodziny po utracie poczętego dziecka w wyniku poronienia naturalnego, kobiety i rodziny dotknięte skutkami dokonanej aborcji, rodziny z terminalnymi chorobami dzieci oraz kobiety mające trudności w przyjęciu poczętego dziecka rozważające aborcję.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama