Nowy numer 4/2022 Archiwum

Krakowski Orszak Trzech Króli wesprze bezdomnych

Pomimo że w tym roku w każdym z trzech krakowskich Orszaków Trzech Króli mogło wziąć udział zaledwie 100 uczestników, na osoby bez domu udało się zebrać 64 tys. zł.

Jak mówi Wioleta Zielińska-Sowiej z krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, organizacja już po raz 10. mogła uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu w dwóch wymiarach. - Przede wszystkim jest to wymiar duchowy - mogliśmy wyjść na ulice miasta, by razem z mieszkańcami Krakowa cieszyć się z Objawienia Pańskiego, kolędować i współtworzyć orszak zielony - wspomina.

Drugi ma charakter charytatywny. - Co roku podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli kwestujemy na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych. Obecnie prowadzimy 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia "pod dachem" - wyjaśnia.

Dzięki hojności krakowian oraz zaangażowaniu wolontariuszy, pracowników i braci kapucynów w tym roku udało się zebrać 64 tys. zł. - Pieniądze te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój naszych programów mieszkaniowych. Pobyt w mieszkaniu jest krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia i czasem intensywnej pracy. Od 2012 r. z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już około 130 osób będących w kryzysie bezdomności - podkreśla W. Zielińska-Sowiej.

Do tej pory "na prostą" wyszło 51 byłych już lokatorów mieszkań, którym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkania na wolnym rynku, dzięki czemu dziś mogą cieszyć się zwykłą codziennością.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie powstało ponad 17 lat temu z inicjatywy braci kapucynów, aby nieść pomoc osobom doświadczającym bezdomności. Prowadzi dwa nowoczesne centra pomocy, sieć mieszkań wspieranych i chronionych, magazyn odzieżowy i gospodarstwo rolne, które służą ponad 1600 osobom doświadczających bezdomności.

Szczegółowe informacje o działalności organizacji dostępne są na stronie www.dzielopomocy.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama