Nowy numer 21/2022 Archiwum

Wojtyłowie. Śladami rozmów z dawnych lat

28 stycznia o godz. 19.00 Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na premierę pierwszego odcinka cyklu podcastów "Wojtyłowie - śladami rozmów z dawnych lat".

Cykl, będący nostalgiczną podróżą do przeszłości, do Wadowic lat 20. i 30. XX wieku, nie tylko przywołuje fakty z biografii Ojca Świętego, ale także nadaje autentyczności historiom, które znamy.

Projekt łączy prezentację wybranych fragmentów archiwalnych wypowiedzi (sąsiadów, przyjaciół czy szkolnych profesorów Karola Wojtyły), zarejestrowanych w latach 80. XX w. przez Zbigniewa Bieniasza (m.in. autora książki"„Lolek Złotem pisany") z komentarzem historycznym i narracją eksperta. Dr hab. Tomasz Graff - historyk, badacz dziejów i kultury czasów nowożytnych, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek Komisji Historycznej powołanej przez abp. Marka Jędraszewskiego, zajmującej się badaniem biografii sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów, przybliża zaś słuchaczom historię życia i młodości papieża z Wadowic.

Podcasty prezentowane będą w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 19.00 w serwisie Spotify i Google Podcasts oraz na stronie internetowej, na profilu na Facebooku i na kanale YouTube papieskiego Muzeum.

28 stycznia wyemitowany zostanie pierwszy odcinek cyklu zatytułowany „Rodzina Państwa Wojtyłów”, przybliżający postaci najbliższe Ojcu Świętemu: jego rodziców (Emilię i Karola Wojtyłów) oraz starszego brata, Edmunda. To dzięki nim Karol Wojtyła uczył się szacunku, odpowiedzialności i empatii, budując tym samym swoją wyjątkową, bogatą osobowość. Podcast jest również opowieścią o jego rodzinnym domu przepełnionym miłością, ciepłem i zrozumieniem, ale również naznaczonym stratą i bólem po śmierci mamy i brata. O najbliższych przyszłego papieża opowiadają, m.in.: Helena Szczepańska, Bogusław Banaś, Tadeusz Cichoń, Eugeniusz Mróz, Karol Poliwka, Zbigniew Siłkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama