Nowy numer 21/2022 Archiwum

AreOPag u krakowskich dominikanów

To cykl spotkań na ważne i aktualne tematy z pogranicza wiary, nauki, sztuki i życia społecznego. Jest organizowany z okazji jubileuszu 800. rocznicy przybycia dominikanów do Polski.

Z okazji jubileuszu 800. rocznicy przybycia dominikanów do Krakowa świeccy dominikanie wraz z braćmi otwierają AreOPag – serię otwartych paneli dyskusyjnych na ważne i aktualne tematy z pogranicza wiary, nauki, sztuki i życia społecznego.

Spotkania będą się odbywać od lutego raz w miesiącu o 19.00 w Auli św. Tomasza z Akwinu w dominikańskim klasztorze na ul. Stolarskiej 12. Pierwszy panel odbędzie się 9 lutego i poświęcony będzie miejscu świeckich w Kościele.

AreOPag ma być wyjątkową przestrzenią dialogu tworzoną przez świeckich dla świeckich. Organizatorzy nie boją się tematów trudnych i wzbudzających emocje. „Chcą pokazać, że wciąż możliwa jest debata również o tym, co dzieli, a spotkanie z ludźmi o odmiennych poglądach może się okazać budujące dla obu stron. W najbliższych miesiącach poruszane będą takie zagadnienia, jak miejsce świeckich w Kościele, granice sztuki, kobiecy głos w Kościele, obowiązki społeczne wobec uchodźców i migrantów, nauka i wiara czy synodalność nad Wisłą” – zapowiadają dominikanie.

Uczestnicy będą mieli okazję nie tylko posłuchać zaproszonych gości, ale i zadać pytania, skomentować, włączyć się w dyskusję. Spotkania adresowane są przede wszystkim do dorosłych, niekoniecznie katolików, którzy szukają pomostów między wiarą a wyzwaniami współczesnego świata.

Jubileusz 800. rocznicy przybycia dominikanów do Polski zostanie zainagurowany 19 lutego specjalnym obrzędem rozesłania braci. Wtedy to zakończy się kapituła prowincjalna w obecności generała zakonu o. Gerarda Timonera OP oraz jego asystentów. 

Obecnie w krakowskim klasztorze dominikanów trwa pierwszy tydzień kapituły, prowadzący do wyboru prowincjała. Poświęcony jest na wysłuchanie sprawozdań przełożonych oraz braci odpowiedzialnych za formację i życie intelektualne, a także dyskusje na temat najważniejszych wyzwań stojących przed polskimi dominikanami.

Wieczorami bracia pracują w ośmiu komisjach, które przygotowują i opiniują wnioski do akt kapituły. 

Plan dnia wyznacza rytm liturgii godzin: jutrznia, modlitwa południowa i nieszpory. Jego centrum stanowi wspólna Msza konwentualna. Codziennie dwóch przeorów celebruje ją i głosi homilię.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama